Broj zahtjeva za smještaj u sigurnim kućama u BiH tokom pandemije se skoro udvostručio
Ustanovljeno je da je došlo do porasta broja slučajeva nasilja u porodici, rekao je u intervjuu za Fenu ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Miloš Lučić.
Ustanovljeno je da je došlo do porasta broja slučajeva nasilja u porodici, rekao je u intervjuu za Fenu ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Miloš Lučić.
Jedna ili dvije godine zatvora, novčane i uslovne kazne teško zaustavljaju zlostavljače žena, ali čini se da ove sankcije mogu biti jedina satisfakcija žrtvama nasilja u BiH, što jasno ukazuje da se naša zemlja još ne može pohvaliti adekvatnom primjenom zakona usmjerenih na sprečavanje i kažnjavanje nasilja nad ženama.
"Isključimo nasilje nad ženama i djevojčicama zajedno" naziv je ovogodišnje kampanje koju UN Women BiH, zajedno sa partnerima, i uz stratešku podršku Švedske, provodi u BiH. Aktivnosti su dio globalne kampanje “16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja”, a koja poziva na okončanje svih oblika nasilja nad ženama i djevojčicama.
Čak 48 posto žena u BiH iskusilo je neki oblik nasilja od svoje 15 godine, a u 96 posto slučajeva počinitelji nasilja su muškarci, podaci su OSCE-a i prvostepenih sudova u BiH.
Jasna je samo jedna od preko dvije hiljade žrtava rodno zasnovanog nasilja koje su našle utočište u sarajevskoj Sigurnoj kući tokom posljednjih 19 godina. Jasnina priča samo je jedna kap u moru drugih priča koje treba pričati kako bi se upozorilo da nasilje možda postoji vrata pored vaših, navode iz USAID-a.
Koliko se u Bosni i Hercegovini mari za slučajeve rodno zasnovanog nasilja, pokazala je još jednom situacija uzrokovana pandemijom koronavirusa. Dok su već na početku uvođenja restriktivnih mjera mnoge zemlje iznalazile načine kako da zaštite žene žrtve nasilja koje su ostale zatvorene u kućama, u BiH je pomoć prilično zakasnila.
Iz Fondacije "Udružene žene“ Banja Luka upozoravaju da u uslovima vanrednog stanja, u kojem je stanovništvo usmjereno na izolaciju i ograničavanje kretanja, raste opasnost od nasilja prema ženama i djeci.
Skoro 90 posto anketiranih osoba širom svijeta ima predrasude prema ženama, a 28 posto smatra je "treba tući ženu", pokazuje pokazuje studija koju je objavio Program UN-a za razvoj /UNDP/, uoči Dana žena.
Pjesma "Svadba velika", koju izvode Bora Dugić i Balkubano s kojom se takmiče na ovogodišnjoj Beoviziji (takmičenje u Srbiji na kojim se bira predstavnik Eurosonga)", izazvala je pravi skandal. Autonomni ženski centar oglasio se saopćenjem u kojem navode da ova pjesma poziva na nasilje nad ženama.
Svjetske statistike kažu da svaka treća žena doživi neku vrstu nasilja, a u tome BiH prednjači, jer statistike kažu da je u Bosni i Hercegovini svaka druga žena starija od 15 godina u svom životnom vijeku žrtva neke vrstu nasilja, fizičko, psihičko, ekonomsko ili mobing na poslu ili bilo kakvo drugo.