Novo istraživanje pokazuje dugoročno oštećenje pluća nakon koronavirusa
Novo britansko istraživanje sugeriše da COVID-19 može uzrokovati plućne abnormalnosti koje se mogu otkriti i više od tri mjeseca nakon što su pacijenti zaraženi, piše BBC.
Novo britansko istraživanje sugeriše da COVID-19 može uzrokovati plućne abnormalnosti koje se mogu otkriti i više od tri mjeseca nakon što su pacijenti zaraženi, piše BBC.
Zbog enormnog zagađenja zraka u Klinici za plućne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli drastično je povećan broj hospitaliziranih pacijenata s respiratornim oboljenjima. Najviše ih je s područja Tuzle, Lukavca i Živinica, inače najzagađenijih sredina u Tuzlanskom kantonu.
Šokantni snimci iz hirurške sale u Kini prikazuju pluća okovana katranom 52-godišnjaka koji je konstantno pušio 30 godina.
Studija je pokazala da jedna od deset osoba koje pate od niza nekancerogenih oboljenja pluća može biti bolesna zbog udisanja plina, pare, dima ili prašine na radnom mjestu. Istraživanje je objavljeno u časopisu American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.
Trening snage, što najčešće uključuje dizanje tegova, već duže vrijeme je neizostavan dio svake sesije u teretani, ali mnogi ljudi nisu svjesni svih prednosti koje ovaj vid vježbanja može pružiti. Naime, trening snage može pomoći u tretiranju simptoma hronične opstruktivne plućne bolesti.
Hronična opstruktivna plućna bolest je termin koji se koristi za opisivanje niza oboljenja pluća kao što su emfizem i hronični bronhitis. Ovo stanje predstavlja opstrukciju protoka zraka koja se ne može tretirati inhalatorom.
Iako se smog veže isključivo za bolesti pluća, on ipak najviše utječe na kardiovaskularne bolesti, a utječe i na razvoj karcinoma pluća, dojke, ženskih spolnih organa i svih drugih karcinoma.
Djeca čiji su roditelji pušači češće umiru od hroničnih plućnih bolesti, upozoravaju naučnici.
Udisanje pare iz e-cigareta može oštetiti ćelije koje su vitalne za naš imuni sistem. E-cigarete tako mogu biti štetnije nego što se mislilo, navodi se u studiji.
Zagađenje zraka, koje se u najvećim industrijskim gradovima u Bosni i Hercegovini bilježi posljednjih nekoliko godina, neminovno dovodi do povećanja oboljelih od plućnih bolesti, kazala je u razgovoru za Anadolu Agency (AA) pulmologinja dr. Zehra Dizdarević, nekadašnja ministrica zdravstva u Kantonu Sarajevo i šefica Klinike za plućne bolesti.