U Banjoj Luci uhapšeno 11 osoba zbog prosjačenja, a jedna zbog zlostavljanja djeteta
U akciji policijskih službenika banjalučke stanice Centar sproveli su tokom protekla dva dana akciju u cilju sprečavanja prosjačenja. Uhapšeno je 11 osoba.
U akciji policijskih službenika banjalučke stanice Centar sproveli su tokom protekla dva dana akciju u cilju sprečavanja prosjačenja. Uhapšeno je 11 osoba.
Na magistralnom putu M-17 tokom izvođenja radova u tunelu Vranduk II iz dana u dan se mogu vidjeti desetine osoba koje se bave prosjačenjem i nelegalnom prodajom. Policija je bespomoćna, a problem se iznova ponavlja.
Dolazak sunčanih i toplih dana na području Tuzle prati i povećan broj osoba koje se bave prosjačenjem, a posebno je problematično da među njima ima i maloljetnih osoba koje se koriste u svrhu ekonomske eksploatacije.
Policijski službenici Sektora kriminalističke policije MUP-a TK uhapsili su jučer A.A. rođen 1986. i A.Š. rođen 1983. godine, zbog postojanja osnova sumnje da su u vremenskom periodu od januara 2017. do marta 2018. godine počinili krivično djelo Trgovina ljudima.
Prosjačenje na sarajevskim ulicama je, prema navodima iz policije, mnogo više posao, nego stvarna potreba, a uz ostalo to potkrepljuju i statistikom u kojoj se navodi da prilikom prosjačenja zatiču sve više osoba koje imaju osiguranu socijalnu pomoć.
Najčešće žrtve trgovine ljudima su djeca i žene, a najzastupljeniji oblik je prosjačenje. Prosjaci najčešće ne rade za sebe, već za takozvane gazde, kojima jedno dijete mjesečno donese dobit od otprilike 5.000 KM, upozoravaju iz Udruženja Nova generacija, a povodom 18. oktobra koji se širom Evrope obilježava kao Dan borbe protiv trgovine ljudima.
Na ulicama bh. gradova sve je veći broj djece koja prosjače. Još dok su bebe majke ih nose u naručju i iskorištavaju kako bi dobile koju marku više, a čim postanu stabilna na svojim nogicama prisiljavaju ih da prose samostalno.
Prosjačenje predstavlja jedan od gorućih društvenih problema u Bosni i Hercegovini. Na tuzlanskim ulicama svakodnevno je moguće vidjeti na desetine mališana koji prose.
Na području Kantona Sarajevo broj djece koja se dovode u vezu s prosjačenjem u odnosu na protekle godine znatno je smanjen, ali i dalje ih ima. U protekloj godini na području tog kantona evidentirano je 153 djece u skitnji i prosjačenju.
U okviru obilježavanja 18. oktobra, Evropskog dana borbe protiv trgovine ljudima, Fondacija Lara, zajedno sa članicama Mreže bosanskohercegovačkih organizacija za borbu protiv trgovine ljudima RING, a uz podršku Ministarstva sigurnosti BiH, provodi kampanju "Pet do 12, vrijeme je, zaštitimo djecu koja prose", koja je usmjerena na podizanje javne svijesti i mobilizaciju građana i predstavnika institucija.