Pronađena olupina broda iz Prvog svjetskog rata, koji je potopljen 1914. godine
Kod obale Aberdeenshirea je pronađena olupina za koju se vjeruje da je zapravo izgubljeni brod Kraljevske mornarice potopljen torpedom tokom Prvog svjetskog rata.
Kod obale Aberdeenshirea je pronađena olupina za koju se vjeruje da je zapravo izgubljeni brod Kraljevske mornarice potopljen torpedom tokom Prvog svjetskog rata.
Na današnji dan, 5. augusta 1915. godine na Jadranskom moru, na prostoru današnje Hrvatske, odvio se jedan od najpoznatijih podmorničkih sukoba u Prvom svjetskom ratu.
U subotu, 20.aprila organizovana je posjeta vojnom groblju u Innsbrucku, u kojem leže i bosanskohercegovački vojnici iz Prvog svjetskog rata. Tom prilikom položen je vijenac palim bosanskohercegovačkim vojnicima.
Ovosubotnji propalestinski marš u Londonu se poklapa s Danom primirja kojim se odaje počast poginulima u sukobima Prvog svjetskog rata. Zbog toga je održan i kontraskup nacionalista koji ne dozvoljavaju proteste za Palestinu u isto vrijeme kada je organizovan i marš povodom svečanog dana.
Uprkos svim modernim olakšicama u borbi Ukrajine protiv ruske invazije, rat sve više podsjeća na mračne sjene prošlosti. Na slikama koje podsjećaju na bitke iz prošlog stoljeća, vojnici se sklanjaju iza nasipa od zemlje, okruženi krajolikom sličnim površini mjeseca.
Primirje kojim je okončan Prvi svjetski rat stupilo je na snagu u 11 sati, 11. novembra 1918. godine, tri minute prekasno za kanadskog vojnika George Lawrence Pricea kojeg je njemački snajper pogodio u 10 sati i 57 minuta, zadnju žrtvu rata.
Na snimku koji su objavili ukrajinski vojnici vidi se legendarni mitraljez PM 1910 poznat kao Maksim. Iako su vojnici na snimku začuđeni ovim primjerkom, mitraljez Maksim se u više navrata koristio u ukrajinskom ratu i to na obje strane.
Par koji je krenuo u šetnju istočnom Francuskom otkrio je malu kapsulu koja sadrži poruku koju je pruski vojnik poslao prije više od jednog stoljeća pomoću goluba pismonoše.
Predsjednik Sjedinjenih Država Donald Trump nazvao je više od 1.800 poginulih američkih vojnika gubitnicima i naivcima, piše The Atlantic.
Na dan potpisivanja Versajskog sporazuma i na dan godišnjice sarajevskog atentata 28. juna Grad Sarajevo će ponovo biti dio zvaničnog međunarodnog programa obilježavanja stoljeća od Prvog svjetskog rata.