Neki su se još jučer šalili sa ratom: U slučaju 3. svjetskog kupujem litre votke, nema bježanja
Kako je već poznato, Balkanci su skloni zbijanju šala pred ozbiljne, a neki i u ozbiljnim trenucima, a jedna od tema dotakla se i rata.
Kako je već poznato, Balkanci su skloni zbijanju šala pred ozbiljne, a neki i u ozbiljnim trenucima, a jedna od tema dotakla se i rata.
Uprkos pandemiji koronavirusa i ekonomskim problemima koje je ona donijela sa sobom, čini se kako se svijet i dalje nije riješio starih navika ratovanja, a pogled na kartu svijeta pokazuje kako je Zemlja nikada užarenija, bar kada je riječ o sukobima.
Joe Biden imao je jedno od najagresivnijih zalaganja od svih američkih političara za vojnu intervenciju u ratu 1990-ih na prostoru bivše Jugoslavije, piše američki magazin Intercept.
Novembar je 1992., Sarajevo. Majka u zagrljaju drži uplakanu kćerkicu u autobusu koji kreće prema Češkoj. Fotografiju je na društvenim mrežama prije nekoliko dana objavio grčki fotograf Dimitris Messinis, ne sluteći da slijedi neobičan i dirljiv rasplet situacije. Dan-dva kasnije ispod fotografije se pojavio komentar: "Ovo smo moja mama i ja".
Ratni snimak iz Sarajeva, objavljen prije nekoliko dana na YouTube kanalu reportera Philippea Buffona, na kojem snajperisti s položaja Vojske Republike Srpske u Nedžarićima pucaju na stanovnike Alipašinog polja, otvorio je stare rane.
Poznata evropska televizija Arte večeras je emitirala dirljivi dokumentarac "Dječije slike iz Sarajeva". Ovu emotivnu priču u aprilu 1992. godine počeo je dokumentirati španski ratni izvještač Gervasio Sanchez, a priča je nastavak dobila lani.
Saudijska Arabija objavila je u ponedjeljak plan koji će predstaviti jemenskim pobunjicima Hutima koje podržava Iran, a sve kako bi se okončao dugogodišnji rat u Jemenu.
Izdavačka kuća Albatros iz Rima štampala je roman "Nero sensibile" ili "Senzibilno crno" književnice Emine Gegić porijeklom iz BiH. Emina već 20 godina živi i radi u Milanu, a roman je njena priča o mladima u vrijeme opsade Sarajeva.
Rat na spornoj regiji Nagorno-Karabah na teritoriji Azerbejdžana, koja je većinski naseljena Armencima koji traže otcjepljenje, već danima ne prestaje, a fotografije ovog područja na najbolji način ilustruju trenutnu situaciju i ukazuju na to koliko je zapravo ovaj sukob već ostavio posljedica.
Mirovna inicijativa "Obilježavanje neobilježenih mjesta stradanja" (ONMS) i Centar za nenasilnu akciju Sarajevo-Beograd danas su u Banjoj Luci predstavili aktivnost i web stranicu koja dokumentuje akciju obilježavanja neobilježenih mjesta stradanja vezanih za rat u Bosni i Hercegovini od 1992.-1995.godine