Aung San Suu Kyi se oglasila povodom nasilja nad Rohinjama: Radimo na njihovoj zaštiti
Dvije sedmice nakon izbijanja novog vala nasilja nad Rohinjama oglasila se i dobitnica Nobelove nagrade za mir Aung San Suu Kyi.
Dvije sedmice nakon izbijanja novog vala nasilja nad Rohinjama oglasila se i dobitnica Nobelove nagrade za mir Aung San Suu Kyi.
Muslimansko dobrotvorno društvo Merhamet pokrenulo je akciju prikupljanja pomoći za Rohinja muslimane koji doživljavaju egzodus i nasilje u Mijanmaru.
Liderka Mijanmara Aung San Suu Kyi meta je velikog pritiska zemalja s velikom muslimanskom populacijom, poput Bangladeša, Indonezije i Pakistana da zaustavi nasilje nad Rohinja muslimanima, a poruku joj je uputila i najmlađa nobelovka, Pakistanka Malala Yousafzai.
Sistematsko istrebljivanje muslimanske manjine širom Mijanmara nije samo ograničeno na sjevernozapadnu državu Rakhine, odakle je posljednjih dana više od 90.000 pripadnika manjinskog naroda Rohinja protjerano u Bangladeš, saopćile su grupe za ljudska prava, javlja Reuters.
Iz međunarodne organizacije za spašavanje migranata "Migrant Offshore Aid Station" (MOAS) su kazali da će prebaciti svoje operacije u Aziju kako bi pomagali narodu Rohinja.
Najmanje 90.000 Rohinja je iz Burme izbjeglo u Bangladeš nakon što je izbilo nasilje u augustu, javlja Reuters.
Aktivističke grupe optužile su mijanmarsku armiju da je spalila sela u kojima žive Rohinja muslimani, kao dio represije nad pobunjenicima u mijanmarskoj državi Rahina.
Na ribarskom brodu u Andamanskom moru već sedmicu dana odvija se prava humanitarna katastrofa.