NASA-ina letjelica Cassini će u petak doživjeti svoj kraj
Nakon što je trinaest godina provela kružeći oko Saturna i njegovih brojnih mjeseca, NASA-ina svemirska letjelica Cassini će doživjeti svoj kraj u petak.
Nakon što je trinaest godina provela kružeći oko Saturna i njegovih brojnih mjeseca, NASA-ina svemirska letjelica Cassini će doživjeti svoj kraj u petak.
Saturnovi prstenovi bi mogli biti relativno mladi, možda imaju samo 100 miliona godina. Ovo je rana interpretacija podataka koje je prikupila svemirska letjelica Cassini tokom svojih posljednjih krugova u svemiru.
NASA-ina letjelica Cassini je 26. aprila prošla između Saturna i njegovih prstenova, a danas je saopćeno da se u tom prostoru ne nalazi skoro ništa, što je zaista veliko otkriće.
NASA-ina letjelica Cassini "zaronila" je između Saturna i njegovih prstenova 26. aprila, a prve fotografije udaljene planete stigle su do Zemlje dva dana kasnije.
NASA-ina letjelica Cassini upotrijebila je gravitaciju Titana kako bi ubrzala kretanje usmjereno ka Saturnu. Prilikom kontakta sa šestom planetom našeg solarnog sistema sonda će u potpunosti izgorjeti.
Nova fotografija koju je načinila letjelica u blizini Saturna otkrila je situaciju u kojoj maleni mjesec stvara talase na prstenovima ove gasovite planete.
Svemirska letjelica američke svemirske agencije NASA pod nazivom Cassini sprema se za proučavanje Saturnovih prstenova.
NASA-ina letjelica Cassini fotografisala je šestu planetu u našem solarnom sistemu, Saturn sa fokusom na njegov sjeverni pol koji karakteriše neobična oluja.
Iako Miley Cyrus vjerovatno snažno vjeruje kako njena nova tetovaža na ruci predstavlja planetu Jupiter, đaci iz osnovne škole vrlo brzo će primijetiti da nešto ipak ne štima.
Ekipa portala Klix.ba zabilježila je rijetki astronomski događaj kojem će ranoranioci moći svjedočiti od 20. januara do 20. februara.