Pravi je trenutak da svoju ušteđevinu preselite u banku
Uvijek ste imali dilemu da li bi novac koji, kad god ste u prilici, odvajate sa strane, trebalo oročiti u nekoj banci i pretvoriti u pravu štednju.
Uvijek ste imali dilemu da li bi novac koji, kad god ste u prilici, odvajate sa strane, trebalo oročiti u nekoj banci i pretvoriti u pravu štednju.
Kada je riječ o novcu nikada nije prerano početi učiti djecu o zrađivanju, štednji i budžetiranju. Ako mislite da je to prava stvar za vas, redovno davanje džeparca djeci sjajan je način da razviju svoje vještine upravljanja novcem, čime potičete njihovu neovisnost, strpljenje i postavljanje ciljeva.
Ako vi ne naučite svoju djecu kako da upravljaju novcem, učinit će to neko drugi, a to je rizik koji ne trebate preuzeti. Poznati američki biznismen i radijski voditelj dao je niz savjeta kako da djecu od vrtića do tinejdžerskih godina naučite kako da upravljaju novcem.
Zainteresirani ste za odmor, ali nemate dovoljno sredstava da si ga i priuštite? Donosimo vam šest savjeta koji će vam pomoći da uštedite i spremite se za godišnji odmor.
Ukoliko imate problema sa uštedom novca, postoje alati koji vam mogu pomoći uštedjeti novac bez velikog napora. Kroz razne aplikacije za uštedu, možete sakriti novac za "crne dane", za vaš sljedeći veliki cilj, pa čak i za odlazak u mirovinu.
Ukoliko radite naporno, ali to adekvatno ne odražava trenutno stanje na vašem bankovnom računu, niste sami. Nedavna anketa pokazala je da 44 posto Amerikanaca ne može sebi priuštiti 400 dolara za neke tekuće troškove bez zaduživanja ili prodaje imovine.
Centralna banka Bosne i Hercegovine (CBBiH) svim građanima i komercijalnim bankama čestita 31. oktobar – Svjetski dan štednje, koji stanovništvo BiH i ove godine obilježava s najvećim do sada zabilježenim iznosom štednih uloga. Tako građani BiH u bankama štede ukupno 11,83 milijarde KM.
Institucije Bosne i Hercegovine i ove godine će izdvojiti milijarde maraka za javne nabavke koje obuhvataju brojne potrepštine. Prema planovima za 2018. čini se kako pojedine institucije neće mnogo štedjeti na nabavkama novih automobila, poklona, vjerske literature, knjiga, dekorativnih materijala, namještaja i drugih predmeta koji su se našli na njihovim spiskovima.
Većina Bosanaca i Hercegovaca živi od plaće do plaće, što ih sputava u štednji novca. Rijetki koji uspijevaju čuvati novac u bankama, ne mogu na ovaj način popraviti kućni budžet jer su kamate na oročenu štednju rekordno niske u našoj zemlji.
Ministar finansija i trezora BiH Vjekoslav Bevanda rekao je da je konsolidovano učešće javnog duga BiH 36,8 posto u odnosu na BDP, te ukazao na činjenicu da je u BiH rekordan rast štednje građana.