Austrijanci zbog korone sve oštriji prema Balkanu: Ko ljetuje tamo, rizikuje i posao
Austrijski Heute piše da je ministar zdravlja Rudi Anschober govorio o "problematičnom trendu" na Balkanu koji je zahtijevao efikasne kontramjere.
"Oni koji ljetuju na Balkanu uprkos upozorenju mogli bi, ovisno o pravnom mišljenju, rizikovati svoj posao, jer radnici podliježu obavezi lojalnosti prema poslodavcu", kaže Elias Felten, član uprave Instituta za rad i socijalno pravo Univerziteta u Linzu.
Jednostavnim jezikom, to znači da bi se svi trebali suzdržati od bilo čega što može utjecati na suštinske interese poslodavca, a to je normalno odvijanje procesa rada.
Felten smatra da bi mogle uslijediti posljedice po radnika, pa čak i otkaz, ukoliko bi radnik boravio na Balkanu, što bi u konačnici dovelo do toga da na određen period bude spriječen raditi zbog mjera u vezi sa sprečavanjem širenja koronavirusa (npr. da nakon godišnjeg odmora mora ići u karantin ili da se zarazi).
Ako je upozorenje za putovanje objavljeno samo za vrijeme boravka, ne može se kriviti radnik.
Bečka radnička komora to vidi drugačije. Christoph Klein kaže da čak i ako zaposlenik mora biti u karantinu zbog sumnje na koronu, nema se čega bojati.
"U ovom slučaju država će uspostaviti stalnu isplatu plaća prema zakonu", dodao je.
Također, mnogi smatraju da radnici ne moraju reći svom poslodavcu gdje idu na godišnji odmor, dok Klein smatra da su dužni obavijestiti poslodavca nakon putovanja ukoliko su bili na području za koje vrijedi upozorenje o putovanju kako ne bi ugrozili ostale.