Hitna sjednica Skupštine
421

Adem Zolj: Sarajevo nije bilo najzagađenije ni u BiH, a kamoli u svijetu

Klix.ba
Foto: H. M./Klix.ba
(Foto: H. M./Klix.ba)
Zastupnici Skupštine Kantona Sarajevo razmatraju na današnjoj hitnoj sjednici informaciju o stanju zagađenosti na području Kantona Sarajevo, a sa sjednice je premijer poručio da Sarajevo prethodnih dana nije bilo najzagađenije ni u Bosni i Hercegovini, a kamoli u svijetu.

Premijer Kantona Sarajevo Adem Zolj istakao je da se mjere u vezi sa zagađenošću zraka provode u skladu sa Zakonom o zaštiti zraka FBiH i da postoji plan interventnih mjera u slučaju prekomjernog zagađenja zraka.

"Formirali smo jedan stručni tim koji će pratiti ovu vrstu problema i upozoravati operativni štab, odnosno resorna ministarstva. Stručni tim prati parametre i daje upute operativnom štabu. Realizacija svih ovih praćenja je, na osnovu naše opreme i naših mjernih jedinica, efikasna", istakao je Zolj.

Napomenuo je da zrak u Sarajevu, prema njihovim mjerenjima, nije bio najzagađeniji u svijetu.

"Kada uzmemo u obzir ove naše parametre, zrak na području Kantona Sarajevo nije bio najzagađeniji ni u Bosni i Hercegovini", rekao je Zolj.

Poručio je kako Vlada KS, neovisno o svim događanjima u Nacrtu budžeta, u nekim oblastima predviđa mjere zaštite od zagađenja, napominjući da je saobraćaj jedan od segmenata koji doprinosi zagađenju zraka.

Ministar prostornog uređenja, građenja i zaštite okološa KS Čedomir Lukić istakao je da se mjere u vezi sa zagađenjem razmatraju samo kada dođe do zagađenja, ali da je ministarstvo na čijem je on čelu radilo svih 12 mjeseci na tom problemu.

Lukić je naglasio da svi moraju biti svjesni da se problem zagađenja Sarajeva ne može trajno riješiti, ali da svaki građanin pojedinačno može utjecati na kvalitet zraka u gradu.

"Ovo je problem koji se dotiče ne samo KS, nego cijele države BiH, a posebno Federacije BiH u kojoj se radi vrlo malo po ovom pitanju. Federalno ministarstvo okoliša i turizma kao da ne postoji. Sve ono što pokušavamo uraditi u okviru KS se zanemaruje i dovodi se u korelaciju s onim što se dešava u ostalim kantonima i gradovima. To nije identično, jer svako ima svoju specifičnost. Želim da kažem da odgovornost nije samo na Vladi i Skupštini KS, nego i na ostalim nivoima vlasti", kazao je Lukić.

Dodao je kako je za oblast zagađenja zraka zaduženo, osim njegovog, još pet ministarstava Vlade KS koja imaju svoje predstavnike u Operativnom štabu, a to su Ministarstvo zdravstva, Ministarstvo privrede i infrastrukture, Ministarstvo saobraćaja i Ministarstvo unutrašnjih poslova.

"Ovaj problem se dugoročno neće riješiti zbog prirodnih pretpostavki koje utječu na ovakva dešavanja, ali sigurno možemo doprinijeti da kao korisnici ovog prostora smanjujemo naš utjecaj u pogledu kvaliteta zraka, a on je veoma loš", zaključio je Lukić.