O posredovanju
18

Advokatica Senka Nožica objašnjava ključne izmjene Krivičnog zakona FBiH

Klix.ba
Advokatica Senka Nožica (Foto: F. K./Klix.ba)
Advokatica Senka Nožica (Foto: F. K./Klix.ba)
Predstavnički dom Parlamenta FBiH usvojio je određene izmjene Krivičnog zakona FBiH, a ključna odredba koja je mijenjana je član 382. koji se odnosi na protuzakonito posredovanje. Ugledna advokatica Senka Nožica za Klix.ba obrazlaže koje su ključne promjene te poručuje da predmetne izmjene poboljšavaju Krivični zakon.

"U starom i još aktuelnom zakonu je odredba po kojoj je svako posredovanje dužnosnika u određenim radnjama krivično djelo. Istovremeno je u starom zakonu krivično djelo ako se za to posredovanje primi novac, ili ponudi novac, ili da novac. Nova odredba tretira da je sada krivično djelo samo ukoliko se da, primi ili obeća novac. Ova odredba po kojoj je posredovanje krivično djelo bez bilo kakvog novca ili bilo kakve usluge i protivusluge, to novim izmjenama zakona više nije krivično djelo", ističe Nožica.

Dodaje da je ta odredba starog zakona bila prerigidna i ona je zadirala u niz nekih sfera koje su mogli koristiti političari za političke obračune.

"Naprimjer, ako osoba A zamoli osobu B da joj zaposli sina i on to uradi protivno konkursu ili bilo čemu, jasno je da to ne treba štititi. Ne trebamo mi štititi pravni sistem, on se sam štiti, ne možete nikog primiti bez konkursa. Ukoliko pravna država funkcioniše, takvo uplitanje je nemoguće.

Aktuelni krivični zakon hoće da kaže da nema pravne države, hajmo sve u zatvor koji to urade. Mi previše zadiremo u sferu ugrožavanja prava čovjeka na miran život, prava da ne bude hapšen i zatvaran i to nam je sve strpano u Krivični zakon. Za to nema potrebe", objašnjava Nožica.

Ona smatra da je ovim posljednjim izmjenama Krivični zakon poboljšan i da je smanjena mogućnost političkih obračuna.

"Ja sam 17 godina bila tužiteljica, a više od 20 godina sam advokatica. Smatram da je za nas jedino važan Krivični zakon, ništa nam ne funkcioniše i kao hajmo sve regulisati Krivičnim zakonom, a na kraju po Krivičnom zakonu ne odgovaraju oni koji bi trebali odgovarati. Ustrojimo pravnu državu i u pravnoj državi ne moramo tako rigidno ulaziti u sferu ataka da pojedinca regulišemo krivičnim djelom. Način prijema na posao i drugi slučajevi su regulisani na jedan drugi način, samo dajte da primjenjujemo te propise", kazala je Nožica.

U međuvremenu su se oglasili iz OSCE-a i izrazili zabrinutost zbog usvojenih izmjena Krivičnog zakona FBiH.

"Malo mi je previše zabrinutosti OSCE-a i međunarodne zajednice, inače je međunarodna zajednica ovdje napravila 'darmar' kada je riječ o pravosuđu i neka se ne brinu, već neka poduzmu nešto konkretno protiv onih koji ruše BiH", zaključuje naša sagovornica.