BiH
29

Akademik Senka Mesihović-Dinarević primljena u članstvo Evropske akademije nauka i umjetnosti

Piše: N. N.
U subotu 04. 03. 2016. godine, profesorica dr. med. sci Senka Mesihović-Dinarević, redovan član Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine, je na osnovu njenog znanstvenog i naučnog opusa, primila diplomu člana Evropske akademije nauka i umjetnosti u Salzburgu u disciplini Medicina.

"Kroz predavanja i stručni rad sa studentima, specijalizantima, subspecijalizantima, magistrantima i doktorantima, ona je razvila njihov interes prema medicini, pedijatriji i istraživanjima. Njezin znanstveni doprinos u preventivnoj kardiologiji i pedijatriji je vrlo dobro poznat u znanstvenom svijetu", rečeno je prilikom predaje diplome.

Iz Evropske akademije nauka i umjetnosti navode da rezultati istraživanja doktorice Senke Mesihović-Dinarević su objavljeni u medicinskim časopisima, indeksiranim bazama.

"Kao ekspert u pedijatrijskoj ehokardiografiji i izvanredan govornik, predavala je u brojnim evropskim centrima, obučavajući mlade liječnike, i afirmirajući znanje stečeno u svojoj zemlji i Evropi. Zahvaljujući izvanrednim organizacijskim sposobnostima, aktivno je sudjelovala u uspostavi modernog kliničko-akademskog pedijatrijskoj okruženja u BiH, radeći kontinuirano na obrazovanja zdravstvenog osoblja oko sebe, šireći ideje moderne pedijatrijske prakse i doktrine, dajući potpuno pozitivan dojam o medicini u Bosni i Hercegovini. Njezin znanstveni doprinos preventivnoj kardioliogiji i pedijatriji je poznat znanstvenom svijetu kroz nju, kao jednu među prvima u svijetu u pionirskim istraživanja faktora rizika za razvoj ateroskleroze u pedijatrijskoj populaciji. Recenzenti radova, udžbenika, priručnika i njenih knjiga, ukazuju na njenu naučnu erudiciju, jasnoću i jednostavnost pisanja, jednostavan i prepoznatljiv stil, moderan i savremen pristup u stvaranju teksta", poručili su iz Evropske akademije nauka i umjetnosti.

Evropska akademija nauka i umjetnosti (Academia Scientiarum et Artium Europaea) je međunarodna akademska organizacija, transnacionalna, interdisciplinarna, u koju je uključeno oko 1.500 vrhunskih znanstvenika i umjetnika koji se bave pitanjima s kojima se suočava savremena Evropa i svijet.

Među njenim članovima nalazi se i 32 Nobelovaca kao i papa Benedict XVI.

Uspostavljen je i Univerzitet Akademije: Alma Mater Europea, koja daje znanje svojih akademika mladima. Bez usmjerenja na financijsku dobit, ova akademija je osnovana sredstvima Evropske unije u Salzburgu 1990. godine, inicijativom kardio-hirurga Felixa Ungera iz Salzburga, bečkog nadbiskupa Franza Königa te politologa i filozofa Nikolausa Lobkowicza.

Članovi su nominirani i izabrani od strane Senata Akademije, zbog zasluga na području znanstvenih istraživanja i drugih dostignuća. Članstvo je priznanje i nagrada za znanstveni rad. Članovi Akademije su organizirani u sedam znanstvenih disciplina: Humanistika, Medicina, Umjetnost, Prirodne znanosti, Društvene nauke, Pravo i Ekonomija, Tehničke nauke i Nauke o okolišu i Svjetske religije.