"Niste daleko od istine ", kazali su nam u SIPA-i.
Iz SIPA-e su saopćili da uhapšeno više osoba, među kojima i osoba inicijala D. T.
Također, uhapšene su još tri osobe inicijala M.M., Ž.Đ. i D.M. zbog postojanja osnova sumnje da su počinile krivično djelo organizirani kriminal u vezi sa krivičnim djelima porezna utaja ili prevara, carinska prevara, protivzakonito posredovanje i zloupotreba položaja ili ovlaštenja.
Aktivnosti se sprovode po naredbi Suda i Tužilaštva Bosne i Hercegovine.
Kako je saopćeno, ove osobe sumnjiče se da su kao pripadnici organizirane kriminalne grupe, iskoristivši stanje prirodne nesreće u BiH, vršili određene malverzacije prilikom sačinjavanja listi o oštećenju robe u pojedinim firmama, tako što su falsificirali i sačinjavali lažnu dokumentaciju kako bi prikazali veću štetu nego što jeste radi izbjegavanja plaćanja PDV obaveza, a sve s ciljem sticanja protivpravne imovinske koristi.
"Akcija se nastavlja i danas na području Mostara i Banje Luke", kazala nam je glasnogovornica SIPA-e Kristina Jozić.
Tužilaštvo BiH je provodeći istragu u predmetu organiziranog kriminala, došlo do saznanja, da su vlasnici firme Bauwelt, izmjestili veliku količinu robe namijenjene prodaji, te sačinili lažnu dokumentaciju da je roba uništena u skladištima uslijed katastrofalnih poplava, koje su prije dva mjeseca zahvatile BiH.
Roba u vrijednosti od više od četiri miliona KM tajno je izmještena na druge lokacije, kako bi se prodala i unovčila, a uz pomoć djelatnika UIO, sačinjena je lažna dokumentacija da je roba oštećena i uništena u poplavama, kako bi se izbjeglo plaćanje PDV-a i dadžbina na navedenu robu u iznosu od oko 1,5 miliona KM, za koje su oštećeni budžet i građani naše zemlje.
Istragom je utvrđeno da su osumnjičene osobe kao organizirana kriminalna grupa, pokušali da iskoriste prirodne katastrofe, radi počinjenja kaznenih djela i oštećenja budžeta BiH, saopćeno je iz Tužilaštva BiH.