Izaslanik SAD-a
60

Alexander Kasanof završio posjetu BiH: Kritikovao Dodika i rekao da bh. lideri moraju ispuniti tri uslova

A. L.
Novi zamjenik pomoćnika državnog sekretara za Zapadni Balkan u Uredu za Evropu i Evroaziju Alexander Kasanof završio je prvu posjetu Bosni i Hercegovini i s javnošću podijelio utiske.

Izrazio je saučešće svim porodicama koje su izgubile članove u poplavama u BiH i kazao da je Vlada Sjedinjenih Država u bliskoj komunikaciji sa vlastima u našoj zemlji kako bi se utvrdilo na koji način mogu pružiti najbolju podršku.

Također, čestitao je Centralnoj izbornoj komisiji (CIK) na pripremi i provođenju lokalnih izbora u nedjelju.

"Sjedinjenim Američkim Državama bilo je zadovoljstvo pružiti podršku CIK-u finansiranjem pilot-projekta probne upotrebe skenera za glasačke listiće koji direktno prenose rezultate na 145 glasačkih mjesta širom BiH. Svi glasači treba da imaju povjerenja da će se njihov glas brojati onako kako su glasali, te poput civilnog društva u Bosni i Hercegovini, pozivamo vlast da poduzme potrebne korake, uključujući usvajanje budžeta za 2025. godinu, da bi osigurala postavljanje skenera za glasačke listiće na svim glasačkim mjestima u BiH za opće izbore 2026. godine", kazao je.

U ponedjeljak se sastao s Predsjedništvom BiH i ministrom vanjskih poslova Elmedinom Konakovićem, pa je otkrio šta im je rekao:

"Sjedinjene Američke Države snažno podržavaju teritorijalni integritet, suverenitet i multietnički karakter Bosne i Hercegovine. Napadi na Dejtonski mirovni sporazum i BiH, te pozivi na mirno razdruživanje, drugim imenom secesiju, koji dolaze od strane gospodina Dodika neodgovorni su. To je opasan put koji ni BiH ni njene građane ne vodi nikud, a budućnost Republike Srpske izlaže riziku, što sam isticao na svim svojim sastancima. Također sam istakao da će Sjedinjene Američke Države nastaviti koristiti sve raspoložive instrumente, uključujući sankcije, i pozivati ​​na odgovornost one koji prijete ili pokušavaju podrivati ​​Dejtonski mirovni sporazum kao i državu BiH i njene institucije", kazao je.

Također kaže da je Predsjedništvu BiH i ministru vanjskih poslova ponovio da Sjedinjene Američke Države snažno podržavaju integraciju BiH u euroatlantske institucije, NATO i EU.

"Odluke koje je donio NATO, te posebno EU, uključujući uspostavu Plana rasta za Zapadni Balkan, pružaju BiH jedinstvenu priliku da postigne konkretan napredak u ostvarenju svojih euroatlantskih težnji, što je ono što građani ove zemlje žele i zaslužuju. Ali da bi se to dogodilo, lideri i institucije moraju prekinuti sa blokadama i zajedno raditi na donošenju svih potrebnih reformi".

Kako kaže, SAD ne žele da BiH zaostaje dok druge zemlje regije ostvaruju korist od Plana rasta za Zapadni Balkan.

Dodaje da se lideri BiH moraju sada dogovoriti da djeluju u vezi sa tri uslova EU:

"Narodna skupština Republike Srpske mora imenovati sudije Ustavnog suda BiH, a odluke Ustavnog suda BiH moraju se poštovati ​​i provoditi u cijeloj zemlji; Zakon o konkurenciji BiH, uključujući državnu pomoć, mora se provoditi na svim nivoima vlasti, u skladu sa pravnom stečevinom EU, a sva upravna tijela kojima je povjeren, uključujući Konkurencijsko vijeće BiH i Vijeće za državnu pomoć BiH, moraju donositi profesionalne odluke bez etnički zasnovanog veta. Konačno, BiH mora svoj vizni režim uskladiti s viznim režimom EU", kazao je.

Sastao se i sa zapovjednikom NATO štaba Sarajevo, brigadnim generalom Valasom i visokim predstavnikom Christianom Schmidtom.

"Ponovo sam istakao da ih SAD podržavaju u onome što rade u vezi sa promocijom evroatlantskih težnji ove zemlje. Visokom predstavniku sam također naglasio da ima podršku Sjedinjenih Američkih Država u korištenju bonskih ovlasti, kada je to potrebno. Već 30 godina Sjedinjene Američke Države blizak su prijatelj i partner građana Bosne i Hercegovine. Radujem se što ćemo nastaviti zajedno raditi na izgradnji mirne, demokratske i prosperitetne budućnosti za sve građane BiH", zaključio je.