Amanpour: Dejtonski sporazum je bosanske Srbe nagradio vlastitom paradržavom
Govoreći o značaju Dejtonskog sporazuma Amanpour je navela da je njegova važnost u tome što je zaustavio rat u BiH, ali je bosanskim Srbima dao nagradu u vidu vlastite paradržave, entiteta RS.
Amanpour se, između ostalog, prisjetila ratnih godina u Sarajevu, gdje je došla kao novinarka poznate medijske kuće kako bi izvještavala o još jednom građanskom sukobu, međutim, kako kaže, ubrzo joj je postalo jasno da je na djelu "Vijetnam njene generacije".
"Gledajući svojim očima šta se događa shvatila sam da ovo nije rat, ovo je masakr. Ubijani su civili, žene, djeca, starci. Bilo je i ratovanja između vojski, ali glavnina borbe je bila usmjerena protiv civilnog stanovništva kako bi se očistio teritorij koji će kasnije zauzeti Srbi. Tada je meni i mojim kolegama postalo jasno da je ovo masakr na tlu Evrope, prvi nakon Drugog svjetskog rata i baziran na etničkoj i vjerskoj pripadnosti", kazala je Amanpour.
Kako je navela nakon svega što su vidjeli, ona i njene kolege svojim izvještajima tražili su reakciju svijeta kako bi se zaustavilo krvoproliće u našoj zemlji.
"Nismo baš tražili od SAD-a i predsjednika Clintona da pošalju svu američku vojsku u BiH, mislim da bi nekoliko dobro pozicioniranih zračnih udara završilo posao. Akcija svijeta je i uslijedila, ali nažalost nije uspjela spriječiti genocid u Srebrenici", navela je Amanpour.
Amanpour je na kraju svog obraćanja zaključila da je Dejtonski mirovni sporazum bio potreban kako bi se zaustavilo dalje stradanje u našoj zemlji, ali, kako je navela, po mnogočemu on nije pravedan.
"Dejton je spasio živote i donio mir, ali je bosanske Srbe nagradio njihovom vlastitom paradržavom koju stalno prijete da će otcijepiti od BiH. Vjerujem da nove generacije ne žele biti zarobljenici tvrdoglavosti njihovih predaka. Mladi ljudi su pokretač promjena u BiH. Mladi su jedini način da se zemlja kreće naprijed", zaključuje Amanpour.