Godišnjica invazije
158

Ambasada Slovačke podijelila priču o hrabrosti Sarajlije Kemala Ujkaševića

F. H.
Foto: Screenshoot / FB/ Ambasada Slovačke u BiH
Foto: Screenshoot / FB/ Ambasada Slovačke u BiH
Ambasada Slovačke u Bosni i Hercegovini objavila je na svome Facebook profilu prisjećanje na invaziju na Čehoslovačku i priču o hrabrosti Kemala Ujkaševića koji je pomagao ranjenim mladićima.

U noći između 20. i 21. augusta 1968. godine trupe Varšavskog pakta predvođene Sovjetskim savezom izvršile su invaziju na Čehoslovačku.

"Čehoslovačkoj vojsci je naređeno da ne interveniše. Međutim, okupacija je izazvala talas građanskog otpora, koji je ugušen prisustvom oko pola miliona vojnika i 6.000 tenkova. Uslijedila je 23-godišnja vojna okupacija čehoslovačke teritorije, što je značilo zaustavljanje i preokret tekućih reformi demokratizacije usmjerenih na uspostavljanje tzv. socijalizma s ljudskim licem", podsjetili su iz Ambasade.

Također, podsjetili su i da je predsjednik Josip Broz Tito pružio podršku čehoslovačkom narodu, a širom Jugoslavije su organizovani mitinzi solidarnosti, te je Jugoslavija pružila utočište brojnim Česima i Slovacima.

Ispričali su priču o Sarajliji Kemalu Ujkaševiću koji je rizikujći vlastiti život pokušao da pomogne ranjenim 16-godišnjem Peteru Legneru i mladiću Jozefu Szvityelu.

Do ranjavanja je došlo nakon što je sovjetska vojska počela bez razloga da puca po okupljenoj masi demonstranta. Legner je ranjen u leđa.

U noći između 20. i 21. avgusta 1968. god., trupe Varšavskog pakta 🪖🪖 predvođene Sovjetskim Savezom izvršile su invaziju na Čehoslovačku 🇨🇿🇸🇰. Čehoslovačkoj vojsci je naređeno da ne interveniše. Međutim, okupacija je izazvala talas građanskog otpora, koji je ugušen prisustvom oko pola miliona vojnika i 6.000 tenkova. Uslijedila je 23-godišnja vojna okupacija čehoslovačke teritorije, što je značilo 🛑 zaustavljanje i preokret tekućih reformi demokratizacije usmjerenih na uspostavljanje tzv. "socijalizma s ljudskim licem".Na reakciju prijateljske Jugoslavije nije se dugo čekalo. Predsjednik Tito je najoštrije osudio okupaciju, a najviši državni organi izrazili su punu podršku čehoslovačkom narodu, zahtijevajući hitno povlačenje okupatorskih snaga. ⚠ Atmosferi u Čehoslovačkoj neposredno prije invazije trupa svjedočio je i Raif Dizdarevič, tadašnji politički savjetnik i zamjenik ambasadora Jugoslavije u Čehoslovačkoj, kasnije ministar vanjskih poslova i predsjednik Predsjedništva SFRJ. Značajna je, takođe, bila i podrška građana 💪– širom Jugoslavije organizovani su mitinzi solidarnosti, jugoslovenski mediji oštro su reagovali protiv “sovjetske kampanje", Česi i Slovaci nerijetko su nalazili pomoć ili utočište upravo u bratskoj Jugoslaviji. 🙏Prisjetimo se ovog perioda uz priču o Kemalu Ujkaševiću iz Sarajeva, koji će zbog svoje hrabrosti i odvažnosti ostati zapisan u našoj istorijij. 👏👏V noci z 20. na 21. augusta 1968 vpadli do Československa 🇨🇿🇸🇰 vojská Varšavskej zmluvy 🪖🪖 na čele so Sovietskym zväzom. Československá armáda dostala povel nezasahovať. Okupácia však vyvolala vlnu občianskeho odporu, ktorý bol potlačený prítomnosťou asi pol milióna vojakov a 6 tisíc tankov. Nasledovala 23 ročná vojenská okupácia československého územia, ktorá znamenala 🛑 zastavenie a zvrátenie prebiehajúcich demokratizačných reforiem usilujúcich sa o nastolenie tzv. „socializmu s ľudskou tvárou“. Reakcia zo spriatelenej Juhoslávie na seba nenechala čakať. Prezident Tito okupáciu ostro odsúdil a najvyššie orgány štátu vyjadrili plnú podporu československému ľudu, žiadajúc okamžité stiahnutie okupačných síl. ⚠ Svedkom atmosféry v Československu tesne pred vpádom vojsk bol i Raif Dizdarevič, vtedy politický radca a zástupca veľvyslanca Juhoslávie v Československu, neskôr minister zahraničných vecí a predseda Predsedníctva SFRJ. Nezanedbateľnou však bola i občianska podpora 💪- naprieč celou Juhosláviou boli organizované zhromaždenia solidarity, juhoslovanské médiá ostro zareagovali proti „sovietskej kampani“, Česi a Slováci neraz našli pomoc či útočisko práve v bratskej Juhoslávii.🙏 Pripomeňme si toto obdobie príbehom Sarajevčana Kemala Ujkaševića, ktorý sa do našich dejín zapísal svojou odvahou a statočnosťou. 👏👏Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SRÚstav pamäti národaGrad Sarajevo - City Of Sarajevo

Posted by Slovenské veľvyslanectvo v Bosne a Hercegovine / Ambasada Slovačke u BiH on Sunday, August 21, 2022

"U njihovoj blizini se našao i državljanin Jugoslavije, Kemal Ujkašević, koji je bez oklijevanja ranjenim mladićima pritekao u pomoć riskirajući pritom vlastiti život. Nadljudskom snagom Ujkašević je mladiće nosio najprije do lokalnog doma zdravlja gdje im zbog težine povreda nisu mogli pružiti adekvatnu pomoć. Potom ih je uspio prebaciti do bolnice iz koje su morali biti prebačeni na izdvojeno odjeljenje hirurgije sanitetskim vozilom. Prilikom transporta Peter, Legner je umro na rukama Kemala Ujkaševića. Tri mjeseca kasnije, u bolnici je od posljedica ranjavanja, preminuo i Jozef Szvityel", napisali su Slovačke ambasade.

"Iako je sudbina ovih mladića okončana tragično, ime Sarajlije Kemala Ujkaševića i danas povezujemo sa nesvakidašnjom hrabrošću i junaštvom", poručili su.