Ambasador Alžira u Srbiji izbjegao da genocid u Srebrenici nazove pravim imenom
pokušao da "pojasni" zašto Alžir nije podržao Rezoluciju o genocidu u Srebrenici kojom je uspostavljen međunarodni dan sjećanja.
"Kada je riječ o rezoluciji o genocidu u Srebrenici, Alžir je prilikom glasanja bio uzdržan, jer smatra da je Dejtonski sporazum jedina konsenzualna osnova na kojoj je bilo moguće da se rat u Bosni i Hercegovini okonča, kao i da se pri svakom koraku i svakoj inicijativi prednost mora dati duhu saradnje i dijaloga radi očuvanja miroljubivog suživota i razvoja Bosne i Hercegovine", kazao je Mahraz.
Kako bi ambasador imao priliku da pojasni svoje stavove, novinar portala Klix.ba je poslao sljedeća tri pitanja:
- Da li se ovdje radi o zvaničnom stavu Alžira kada je u pitanje komemoriranje i sjećanje na više od 8.000 nevino ubijenih Bošnjaka-muslimana u najvećem zločinu u Evropi poslije Drugog svjetskog rata?
- Da li u ovom tonu Alžir posmatra i zločine koje su francuske trupe počinile u vrijeme alžirskog oslobodilačkog rata i da li smatra da se o tim zločinima treba govoriti samo u konsenzualnom smislu sa Francuskom, ukoliko se radi o principu kojeg je istakao ambasador Mahraz?
- Koji je zvanični stav Alžira o genocidu o Srebrenici?
"Kao novinar, sigurno dobro znate da ograničen prostor stavljen na raspolaganje za članak ili intervju, ne dozvoljava da se teme o kojima se u njemu govori detaljno razrade. Centralna tema je ovog puta bio alžirski praznik nezavisnosti", napisao je ambasador u svome odgovoru.
Dalje je naveo da je Alžir, privržen poštovanju međunarodnog prava, je odmah po sticanju nezavisnosti pristupio Konvenciji iz 1948. o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida.
"Alžir je uvijek osuđivao sve zločine genocida, ratne zločine i zločine protiv čovječnosti, među kojima i zločin počinjen u Srebrenici. Moja zemlja je uvek pružala stalnu podršku nezavisnosti, suverenitetu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine, kako je to utvrđeno Dejtonskim sporazumom", napisao je ambasador Mahraz u odgovoru.
Kako se ambasador pravdao time da je tema intervjua u beogradskoj Politici bila Dan nezavisnosti, portal Klix.ba je nakon ovog odgovora poslao seriju od nekoliko pitanja koja bi do kraja razjasnila stavove. Odgovori nisu stigli.
U odgovoru koji je naveden vidi se da je ambasador diplomatski izbjegao da genocid u Srebrenici nazove njegovim imenom, ali ga nije ni negirao navodeći da osuđuje sve zločine.
Upit je poslan i na adresu ambasade Alžira u Bosni i Hercegovini, ali nije stigao odgovor.