Ambasadori Italije, Španije, Saudijske Arabije, Egipta i UNDP-a posadili lipe u sarajevskom šetalištu
Kako je istakao Hadžibajrić, ovo je jedinstven projekat i svi akreditovani ambasadori u Bosni i Hercegovini imat će svoje stablo, a Aleja će se uskoro proširiti od mosta na Darivi u pravcu Kozije ćuprije. Upravo na toj dionici realizovani su, kako su saopćili iz Općine Stari Grad, značajni projektu u proteklom periodu.
"Dionicu od Darive do Kozije ćuprije smo asflatirali, uredili i uveli po prvi put javnu rasvjetu. Izgradit ćemo nove pozicije za sadnju lipa i uljepšati je novim stablima. Kompletno šetalište je sada dobilo novi značaj ne samo za Stari Grad, nego za cijelo Sarajevo. Ovo je možda jedini projekat ovakve vrste u Evropi, pa čak i u svijetu i ponosni smo na njega", izjavio je Hadžibajrić.
Osim njega, ambasadore je u Aleji ambasadora dočekala i vijećnica Lejla Begović (NES). Općinski načelnik je zasadio lipe sa ambasadorima Italije, Saudijske Arabije i UNDP-ja, dok je vijećnica Begović u sadnji lipe pomogla ambasadorici Španije i ambasadoru Egipta.
Po okončanju sadnje, domaćini su ambasadorima uručili certifikate, starogradski suvenir "Sarajevska kocku" te brošuru koja je evidencija o svim ambasadorima koji su učestvovali u projektu.
Ambasador Italije Marco Di Ruzza kazao je da mu sadnja lipe predstavlja ogromnu čast.
"Upućujem zahvalnost načelniku Hadžibajriću na pozivu i datoj prilici. Današnja ceremonija je još vrednija znajući da smo jučer, zajedno sa Općinom Stari Grad, realizirali jedan divan događaj, a to je nastup zastavničara iz italijanskog grada Arezzo. Lipa je snažno i dugoročno drvo sa intenzivnim cvijetom i mirisom. Nadam se da će ovo stablo postati simbol za tri važne stvari: stabilna i prosperitetna Bosna i Hercegovina za dobrobit njenih građana, još bolji odnosi Bosne i Hercegovine i Italije te siguran put Bosne i Hercegovine prema Evropskoj uniji", rekao je ambasador Di Ruzza, inače šesti ambasador ove zemlje, koji je posadio lipu u Aleji ambasadora.
Ambasadorica Španije Teresa Lizaranzu dužnost ambasadora u Bosni i Hercegovini preuzela je prošle godine.
"Ova tradicija Općine Stari Grad simbolizira posebne odnose između Španije i Bosne i Hercegovine te stalno prisustvo međunarodne zajednice u ovoj zemlji. Naglašavam specijalne odnose koji već postoje između Sarajeva, Madrida i Barcelone. Koliko je ova incijativa i tradicija dobra sa ekološkog stanovišta, toliko je dobra i za društveno-političke odnose, što je odlično. Veliko hvala načelniku Hadžibajriću i Općini Stari Grad", poručila je ambasadorica Lizaranzu.
Uz riječi zahvalnosti za priliku da učestvuje u ovom projektu, ambasador Saudijske Arabije Osamah Dakhel R. Alahmadi ukazao je na prirodne ljepote Bosne i Hercegovine.
"Ovo je jako lijepa manifestacija i događaj. Odnos čovjeka i prirode ide daleko u historiju i taj odnos daje čovjeku jedan vid topline i smirenosti. Nadam se da će ova sadnja doprinijeti ionako lijepoj prirodi u Bosni i Hercegovini. Ta priroda je učinila da Bosna i Hercegovina postane jedna od najatraktivnijih turističkih destinacija", ocijenio je ambasador Alahmadi.
Obratio se i ambasador Egipta Abdelrahman Ali Sorour.
"U Egiptu imamo izreku da kada neko sadi drveće i obrađuje zemlju, ta osoba gleda u budućnost ka napretku i prosperitetu. Nadam se da će drvo, koje sam simbolično zasadio, predstavljati svijetlu i prosperitetnu budućnost za Egipat i Bosnu i Hercegovinu", istakao je egipatski ambasador.
Rezidentna predstavnica UNDP-a u Bosni i Hercegovini Steliana Nedera je napomenula da je drveće simbol prijateljstva.
"Sadnja lipe ima veliku simboliku, jer ove godine proslavljamo 30 godina članstva Bose i Hercegovine u Ujedinjenim nacijama. Imamo i dugu tradiciju rada i partnerstva UNDP-a u Bosni i Hercegovini, ugovor o početku te saradnje sa vašim vlastima potpisan je 1995. U svim tim godinama UNDP je radio sa svim partnerima u Bosni i Hercegovini kako bi pomogao u rješavanju različitih kriza i problema. Drveće, koje sadimo ovdje, je simbol prijateljstva i nade za budućnost", naglasila je Nedera.