Istakla je da smo od posljednjeg Svjetskog dana slobode medija bili svjedoci povećanog broja fizičkih napada na novinare, slučajeva zastrašivanja, te da u zemlji raste broj neosnovanih i politički motiviranih slučajeva klevete.
Ambasadorica SAD-a u BiH je navela da javni emiteri imaju važnu ulogu u svim naprednim društvima jer trebaju osigurati platformu za nepristrasno informiranje i objavljivanje sadržaja koji možda nisu komercijalno profitabilni, ali javnosti osiguravaju važne informacije.
Dodaje da su najnovija politička razmimoilaženja "prijetnja samom postojanju sistema javnog emitiranja koji je toliko potreban da bi bio osiguran nepristrasan glas u zemlji, kao i da je tom sistemu neophodno jasno, apolitično finansiranje kako bi bila osigurana njegova budućnost".
Cormack tvrdi da nijedna ključna promjena koja je BiH potrebna da bi napredovala - borba protiv korupcije, jačanje vladavine zakona, reforme u oblasti ekonomije, povećanje stepena transparentnosti i odgovornosti - ne može biti ostvarena ako ne postoje slobodni i neovisni mediji.
Pozvala je građane da brane novinare jer su oni "najbolji borci za prava građana u demokratskom sistemu, a njihovo izvještavanje pomaže da političari i poslovni ljudi ostanu pošteni i da budu odgovorni građanima".
"Dakle, sljedeći put kada čujete ili vidite da bilo ko maltretira novinara, bio to neki lider ili agencija za provedbu zakona, jasno recite da se novinari moraju poštovati kao glas naroda - vaš glas. Odlučni smo da branimo prava medija u BiH, ne samo zato što je to ispravno, nego i zato što istinski vjerujemo da je to ključno za budućnost ove zemlje. Otvorena i iskrena razmjena informacija temelj je demokratije i prosperiteta koje zaslužuju svi građani Bosne i Hercegovine - istakla je Cormack u svom blogu", saopćeno je iz Ambasade SAD-a u Sarajevu.