Amerikanci odgovorili Vučiću: Imovina pripada državi, nema potrebe za razmatranjem pravne historije i presuda
"Kako je to pomoćnik državnog sekretara O'Brien naveo u svom govoru u februaru 2024. godine: 'Postoji način da se razgovara o imovini tako što će se o tome govoriti u relevantnim institucijama. Ali je polazna tačka i dalje jasna: imovina pripadadržavi'", navodi se u saopćenju, u kojem su poslali i link s tekstom govora 0'Briena.
U obraćanju iz februara ove godine Jamesa O'Briena, na koje se poziva ambasada, ističe se da je BiH Dejtonom zadržala ulogu u međunarodnim organizacijama i sporazumima.
"Godine 2001. BiH je potpisala Sporazum o pitanjima sukcesije bivše Socijalističke Federalne Republike Jugoslavije (SFRJ), kojeg je ratifikovala Parlamentarna skupština BiH i državnu imovinu pripisala Bosni i Hercegovini, a ne entitetima", rekao je tada O'Brien.
Podsjećamo, prvobitna reakcija Vučića uslijedila je nakon što je ambasada SAD-a nazvala zaključke "svesrpskog sabora" opasnim, te da Republika Srpska nije država i da ne može postojati izvan Bosne i Hercegovine. Vučić je jučer prvo najavio reakciju, rekavši da Amerikanci neće imati odgovor, a danas je isti javno objavio na svom Instagram profilu.
"Postavit ću neka pitanja. Vi ste čuli svi u Srbiji, BiH i regionu mnogo puta sintagmu koja glasi 'duh Dejtonskog sporazuma'. Ja ne bih da se bavim ni duhom, ni duhovima. Pitat ću nešto najkonkretnije za naše kolege iz Ambasade SAD u BiH, koji su rekli da smo mi pogazili Dejton. Dejtonskim sporazumom regulisane su nadležnosti entiteta i centralne vlasti. Moje prvo pitanje je kako, gdje i od kada piše da imovina pripada centralnim vlastima, a ne entitetima? Aneksom 4 Dejtona predviđeno je da sve državne funkcije koje nisu dodijeljene institucijama, pripadat će entitetima. Nigdje se ne pominje javna imovina. Kako ste došli do zaključka i na osnovu čega da imovina pripada centralnim vlastima?", kazao je Vučić.