Konkretna podrška
0

Bećirović u sjedištu NATO-a, pozvao ih na "trajno prisustvo u BiH": Moramo biti spremni

Piše: M. G.
Bećirović u NATO-u
Bećirović u NATO-u
Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine dr. Denis Bećirović obratio se na sastanku Sjevernoatlantskog vijeća (NAC) i Bosne i Hercegovine, ističući važnost partnerskog odnosa naše zemlje s NATO savezom.
Na početku obraćanja, Bećirović je zahvalio NATO-u na, kako je rekao, kontinuiranoj podršci Bosni i Hercegovini. Naglasio je da održavanje sastanka na najvišem nivou potvrđuje važnost BiH za Alijansu, kao i potrebu da se ubrza evroatlantski put države.

“Bosna i Hercegovina i NATO su nerazdvojno povezani. NATO je uspostavio i očuvao mir u BiH, a građani i narodi ove zemlje su trajno zahvalni Alijansi”, poručio je Bećirović.

Podsjetio je da Dejtonski mirovni sporazum, tačnije Aneks 1-A, jasno definiše ulogu NATO-a u BiH, ističući da nijedna država izvan članstva nema tako čvrste veze s Alijansom.

Bećirović je posebno izdvojio poruke sa posljednjih samita NATO-a u Madridu, Viljnusu i Vašingtonu, gdje je, kako je naveo, potvrđen značaj uključivanja sigurnosti BiH u sigurnosni okvir NATO-a. Pozdravio je odluku Alijanse da razvije novi paket za jačanje odbrambenih kapaciteta naše zemlje, koji uključuje projekte od velikog značaja za otpornost, interoperabilnost i odbrambenu sposobnost.

“Državni organi Bosne i Hercegovine jednoglasno su definirali pravni okvir za članstvo naše države u NATO-u”, kazao je Bećirović, dodajući da su u toj odluci učestvovali predstavnici svih naroda – Bošnjaka, Srba, Hrvata i Ostalih.

Podsjetio je i na ključne dokumente koji potvrđuju opredijeljenost BiH za NATO integracije, uključujući Zakon o odbrani, Odbrambenu i Sigurnosnu politiku BiH, kao i rezolucije i izjave najviših državnih institucija.

Zakon o odbrani, podsjeća Bećirović, u članu 84. jasno kaže: “Parlamentarna skupština BiH, Vijeće ministara BiH, Predsjedništvo BiH, te svi subjekti odbrane, u okviru vlastite ustavne i zakonske nadležnosti, provest će potrebne aktivnosti za prijem Bosne i Hercegovine u članstvo NATO-a.”

Ukazao je da svi akti ostaju obavezujući sve dok eventualne izmjene ne budu usvojene legalnim putem, ističući da pokušaji zaobilaženja zakona predstavljaju opasno podrivanje ustavnog poretka.

Govoreći o postignutim rezultatima, Bećirović je naglasio da je BiH usvojila pet godišnjih programa reformi i priprema šesti, usaglasila novi Individualni partnerski program sa NATO-om za period 2025–2028, te donijela više od 70 odluka iz oblasti odbrane.

Također je istakao da je BiH po prvi put pozvana da doprinese NATO snagama za odgovor, što ocjenjuje kao znak visokog povjerenja i napretka.

Bećirović je upozorio na destruktivno djelovanje proruskih političara u BiH, s posebnim naglaskom na rukovodstvo entiteta Republika Srpska, koje je, prema njegovim riječima, početkom marta ove godine brutalno napalo ustavni poredak države.

“Ne zaboravimo da rukovodstvo entiteta RS godinama podriva Dejtonski mirovni sporazum i otvoreno radi protiv evroatlantskih integracija BiH”, rekao je Bećirović, podsjećajući da je Milorad Dodik prvostepeno osuđen zbog napada na ustavni poredak i da su protiv njega i još dvojice zvaničnika RS-a raspisane potjernice.

Naglasio je da su pravosudne institucije BiH donijele odgovarajuće odluke, poništile nelegalne akte i preduzele zakonske mjere.

Zbog djelovanja koje je ocijenjeno kao antidejtonsko, predsjednik RS-a i njegovi saradnici nalaze se pod sankcijama SAD-a, Ujedinjenog Kraljevstva, Njemačke i Austrije, a njihovu politiku osudio je i demokratski svijet, uključujući većinu članica NATO-a.

Bećirović je naveo i niz razloga zbog kojih BiH treba postati članica NATO-a što prije: komplementarnost NATO i EU puta, sigurnosni i vojni interesi, politička stabilnost, regionalna saradnja i ekonomski razvoj.

“Članstvo u NATO-u bi osiguralo kvalitetno sigurnosno okruženje, ojačalo demokratiju i podstaklo strana ulaganja”, poručio je.

U završnici obraćanja, Bećirović je iznio i nekoliko konkretnih prijedloga:

“Smatram da je izuzetno važno da NATO proaktivno djeluje u Bosni i Hercegovini, uključujući i mjere odvraćanja”, istakao je, predlažući dugoročno prisustvo NATO snaga u vojnim bazama u BiH.

Također je poručio da NATO treba imati spreman odgovor u slučaju da misija EUFOR-a ne bude produžena u Vijeću sigurnosti UN-a, kako bi se izbjegao sigurnosni vakuum.

Zaključno, Bećirović je predložio da se sastanci u formatu NAC – Bosna i Hercegovina održavaju najmanje jednom godišnje, kako bi se učvrstili partnerski odnosi i ubrzao put BiH ka punopravnom članstvu u NATO-u.