Komšić se osvrnuo na sastanak u sjedištu NATO-a: "Saveznici su poslali jasnu poruku"

"Na sastanku članova Predsjedništva Bosne i Hercegovine sa Sjevernoatlantskm vijećem, kojim je predsjedavala zamjenica Generalnog sekretara NATO-a Radmila Šekerinska, razgovarano je o trenutnoj situaciji u Bosni i Hercegovini, kao i o partnerskoj saradnji naše zemlje sa NATO savezom u sklopu euroatlantskih integracijskih procesa. Na početku sastanka, predsjedavajuća Šekerinska istakla je značaj održavanja ovakvih sastanaka na visokom nivou između NATO saveznika i Bosne i Hercegovine, te izrazila zadovoljstvo da su sva tri člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine zajedno došli u posjetu Sjevernoatlantskom savezu prvi put od 2002. godine", naveo je Komšić.
Od saveznika na sastanku čula se jednoglasna podrška teritorijalnom integritetu, suverenitetu, ustavnom poretku i institucijama Bosne i Hercegovine.
Čula se i vrlo snažna podrška Uredu visokog predstavnika, te osude političkih poteza i retorike rukovodstva bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska, koje je ocijenjeno kao uzrok političke, pravosudne i sigurnosne krize u našoj zemlji sa ozbiljnim posljedicama za cijeli region.
"Saveznici su poslali jasnu poruku da daju punu podršku domaćim institucijama u rješavanju krize, pozivajući domaće političke aktere da se suzdrže od retorike i poteza kojima proširuju razlike, te naglasili da je Bosni i Hercegovini mjesto u Briselu, kao ravnopravnoj članici EU i NATO-a. Iskazali su i nadu da će se reformski procesi, koji vode Bosnu i Hercegovinu u euroatlantske integracije, ubrzati, a da će se izdvajanje sredstava za odbranu, pogotovo u smislu modernizacije Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, znatno povećati", pojasnio je.
Imajući u vidu da je Predsjedništvo Bosne i Hercegovina odgovorno, između ostalih institucija, za kreiranje državnog budžeta, pozvali su članove Predsjedništva Bosne i Hercegovine da posebnu pažnju posvete ovom pitanju.
NATO ostaje predan da kroz alate saradnje osnaži odbrambeno-sigurnosne kapacitete Bosne i Hercegovine, pogotovo u smislu borbe protiv hibridnih i drugih malignih prijetnji i utjecaja, ali sa naglaskom da programi podrške ne mogu biti zamjena domaćim izdvajanjima sredstava za ove bitne sektore, saopćeno je iz Komšićevog kabineta.