New York
360

Bećirović u Vijeću sigurnosti: Osnovni cilj Srbije je postepeno odvajanje RS-a od BiH, ne poštuju presude UN-a

A. L.
Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović obratio se danas Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija na sesiji koja je bila posvećena našoj državi.

Na početku obraćanja kazao je da je njegova obaveza da provodi vanjsku politiku države BiH koja je utemeljena zakonom, ustavom i drugim dokumentima.

"Kad je u pitanju vanjska politika, naši ciljevi su NATO i EU. Bez vanjski potaknutih blokada naš napredak bi mogao biti i bolji. U dugoj historiji naše zemlje uvijek smo bili meta agresije drugih država, to je bio i slučaj i od 1992. do 1995. godine. Ključni problem BiH je vezan za vanjske pokušaje da se oslabi, podijeli i uništi. U maju ove godine Generalna skupština je usvojila Rezoluciju o Srebrenici. Nažalost, liderstvo Srbije ne poštuje presude sudova UN-a, a da ne govorimo o rezolucijama Generalne skupštine. Želimo podsjetiti da je Srbija jedina zemlja koja je krišila konvecije UN-a o sprečavanju genocida", kazao je.

Podsjetio je da su nedavno vlasti u RS-u u škole uvrstile sadržaj u kojem se slave Ratko Mladić i Radovan Karadžić.

"Oni nisu heroji, nego zločinci. Potvrđeno je da su krivi. Vlasti entiteta RS opasno prijete temeljima Dejtona. Javno zagovaraju uništenje Dejtona, traže oživljavanje projekta 'velike Srbije' i uništenje BiH. Nije to samo moja lična opaska. 20. jula 2024. godine Vijeće za provedbu mira je zaključilo da vladajuća koalicija u RS-u provodi napade na Opći sporazum za mir, ustavni i pravni poredak u BiH, suverenitet i teritorijalni integritet. Svjedoci i garanti Dejtona koji su aktivni u Vijeću za provedbu mira moraju da se pozabave time. Važno je da Vijeće za provedbu mira usvoji tri važna elementa za očuvanje mira. Suverenitet pripada državi BiH, entiteti unutar BiH nisu država, oni samo postoje na osnovu Ustava BiH i nemaju svoj suverenitet. Međunarodna zajednica mora koristiti instrumente da se provodi Dejtonski sporazum".

Kazao je da se rukovodstvo Srbije agresivno upliće u pitanja BiH.

"Jedan od dokaza je deklaracija tzv. svesrpske skupštine iz ljeta ove godine. Ta skupština ne može biti iznad države BiH. Vrijeme je da se kaže istina, ovdje u UN-u o stvarnim namjerama Srbije. Osnovni cilj je postepeno odvajanje entiteta i pripajanje Srbiji. Deklaracije tzv. skupštine je suprotnost Dejtona i Ustava BiH. Iz ovih razloga visoki predstavnik je morao da ukine ovu antidejtonsku deklaraciju. To je opasan dokument. Nažalost, visoki predstavnik to još nije učinio. Pozivam međunarodnu zajedni da jasno osudi ovaj projekat. Ovo brine ne samo BiH, već i cijelu Evropu", kazao je.

Osvrnuo se i na pitanje državne imovine.

"Državna imovina je neodvojeni dio teritorijalnog integriteta i suvereniteta BiH. U Dejtonu je Milošević pokušao podijeliti imovinu BiH između entiteta. Nije to uspio tokom agresije, ni u Dejtonu. Međunarodna zajednica to ne smije dozvoliti ni u miru", kazao je.

Istakao je da je pritisak na Evropski sud za ljudska prava zbog nedavne presude u predmetu Kovačević neprihvatljiv.

"Moramo ukinuti svaki oblik diskriminacije. BiH je prihvatila Evropsku konvenciju o zaštiti ljudskih prava i sloboda. BiH ne treba selektivnu primjenu ovih konvencija. Ustav BiH propisuje direktnu primjenu Evropske konvencije o ljudskim pravima. BiH treba demokratska rješenja za postojeće probleme. Trebamo se baviti sveobuhvatnom provedbom aspekata Dejtonskog sporazuma. Mi moramo imati politički sistem koji će osigurati bolju budućnost za naše građane", kazao je.

"Na kraju želim posebno naglasiti nešto što je vrlo važno. Možemo vidjeti veliko širenje opasnog oružja u susjednim državama. Nakon genocida BiH mora imati mogućnost da ojača odbrambene sposobnosti. Ovo je zajednička obaveza BiH i međunarodne zajednice", istakao je na kraju.