Bihać: O Trgovskoj gori pričali stručni, politički i akademski akteri, istakli brojne rizike
Prvi dan konferencije održan je panel "Slučaj trgovska gora" na kojem je govorio i poslanik u Predstavničkom domu Parlamenta BiH Jasmin Emrić.
"Mi nemamo nikakve bilateralne razgovore sa republikom Hrvatskom već nekoliko godina. Politički i finansijski interesi su iznad interesa zaštite okoliša. Hrvatska rješava svoje pitanja na štetu nas koji živimo ovdje. Mi se ne smijemo predati. Moramo zaštititi interese BiH i sigurnost naših građana. Ova konferencija je danas argument i priprema da odbranimo, da zaštitimo život i sigurnost naših građana", istakao je.
Inače, konferencija je okupila i ujedinila u razmišljanjima i borbi političke zvaničnike, eksperte i delegate sa državnog, federalnog i nivoa Republike Srpske.
Paneli i diskusije su predstavile različita mišljenja o rješavanju ovog problema, kao i zaključke mnogih stručnih, političkih i akademskih aktera, kako aktivnih sudionika slučaja Trgovska gora, tako i posmatrača, koji su zabrinuti za sve ono što slijedi, ako se desi ono od čega svi strepimo.
Smještena u blizini granice između Hrvatske i Bosne i Hercegovine, Trgovska gora je predmet sve veće zabrinutosti za zdravlje i sigurnost.
Lokacija koju je Hrvatska predložila za uspostavljanje odlagališta radioaktivnog otpada na ovom području, tvrde predavači danas, predstavlja značajan rizik po zdravlje i sigurnost lokalnog stanovništva i netaknutu prirodnu sredinu, rijeku Unu, ali i biodiverzitet i na koncu sam turizam.
Na otvaranju konferencije održani su govori predstavnika institucija, koji su istakli vrijednost ove konferencije i značaj istraživanja eksperata i akademske zajednice.
Konferenciju je otvorio premijer Unsko-sanskog kantona Nijaz Hušić ističući značaj ovakvih evenata za ovaj kanton i stanovništvo USK.
Podršku ovoj konferenciji dalo je Federalno ministarstvo okoliša i turizma, a ministrica Nasiha Pozder napomenula je da je ovo borba svih nas zajedno, gdje moramo i trebamo osigurati zdravu i sigurnu budućnost svih nas.
Sinoć se sastao i ekspertski stručni tim imenovan od strane Vijeća ministara, koji će raditi na strategijama i metodologijama izrade sveobuhvatnih studija, s posebnim aspektom na radiološku studiju uticaja na okolinu i eventualnim rizicima ako republika Hrvatska uspostavi nuklearni objekat na Trgovskoj gori, na granici s Bosnom i Hercegovinom.
"Nekorektno je da oni koji proizvode električnu energiju iz nuklearnih potencijala, isporučuju otpad Bosni i Hercegovini. Mi nemamo nikakve koristi od te električne energije, a dobili bismo otpad. Mi se nećemo predati da obezbjedimo perspektivu ljudi u Krajini koji žive na najljepšoj rijeci na svijetu, a to je rijeka Una. Hrvatska mora da zna da i mi imamo argumente. Ovaj potez ugrožava ne samo BiH, već i Zagreb, i Petrinju, Unu, Savu i Dunav, govoreći samo iz transportnog segmenta, a gdje su ostali", kazao je Borislav Bojić, koordinator stručnog i pravnog ekspertskog tima, zahvalivši se Univerzitetu u Bihaću što je pionirski dao ovoj temi značajan cjelodnevni program i potakao akademsku zajednicu da se uključi.
Ovaj akademski dijalog, prvi ove vrste u Bosni i Hercegovini, mogao bi oblikovati budućnost ekološke, političke i prekogranične saradnje u regionu. Kako se čulo u panelima i diskusijama, sada nam je potrebno liderstvo, duh jedinstva i odlučnosti koji će utrti put ka sigurnijoj i održivijoj budućnosti.