Bivši poručnik JNA Željko Pantelić: JNA nije planirala nikakvo presjecanje Sarajeva
Događaji s početka maja 1992. godine teško da se mogu odvojeno posmatrati i analizirati. Tako su događaji 02. i 03. maja povezani i posljedično su odredili put događajima koji su uslijedili.
Prvo su vojnici JNA 02. maja krenuli u zauzimanje strateških objekata i institucija u Sarajevu, ali su naišli na otpor pripadnika Teritorijalne odbrane BiH i drugih jedinica. U međuvremenu je predsjednik Predsjedništva BiH Alija Izetbegović sa delegacijom kidnapovan na aerodromu i odveden u kasarnu u Lukavici. Nakon pregovora postignut je dogovor o njegovoj razmjeni 03. maja, što se i dogodilo u tadašnjoj Dobrovoljačkoj ulici.
Dio dogovora je bio i povlačenje vojnika JNA iz kasarne na Bistriku , pod uslovom da vojnici ne budu naoružani, što nije ispoštovano, nakon čega je došlo do napada i ubistva šest vojnika.
"Vojnici JNA koji su ubijeni nisu bili krivi, a sve što su željeli je spasiti kolege i pomoći drugima. Nema govora o pokušaju nekakvog presjecanja ili osvajanja Sarajeva, 02. maja, kao što se to navodi do sada", kazao je Željko Pantelić, poručnik JNA, i učesnik kolone 1992. godine.
Ipak, ni danas ne postoji koncenzus o događajima s početka maja 1992. godine, a naročito kada je u pitanju karakter napada i broj žrtava. General JNA Milutin Kukanjac svojevremeno je izjavio da je u Dobrovoljačkoj poginulo šest osoba, a da je svako preuveličavanje broja žrtava bila politika Beograda.
"Kolona vojnika JNA iz kasarne je bila najavljena i niko nijednog metka nije ispalio. Odjednom je ta kolona pozadi prekinuta a tamo se onda svašta dešavalo, oni koji nisu ubijeni zarobljeni su", istakao je Pantelić.