Brisel šalje nove zahtjeve: Još tri mjere za reformske agende država Zapadnog Balkana
Razloga je mnogo, a među njima su politička previranja oko mjera koje se nalaze u Reformskoj agendi, dokumenta kojeg su sve države u Planu rasta morale poslati u Brisel, te činjenica da BiH ozbiljno zaostaje za ostatkom ove zapadnobalkanske "šestorke".
Plan rasta se vratio u fokus nakon što je prekjučer Evropska komisija saopštila da neće prihvatiti dokument iz BiH koji nije u potpunosti usaglašen. Drugim riječima, 111 usaglašenih mjera koje je Vijeće ministara BiH poslalo u Brisel nije dovoljno, jer tu nisu dvije stavke koje je EU tražila od naše zemlje.
Riječ je o popunjavanju Ustavnog suda BiH, u kojem trenutno nedostaje dvoje sudija iz entiteta Republika Srpska, te ukidanje entitetskog veta u Vijeću za državnu pomoć.
Dodatne mjere za države Zapadnog Balkana
Međutim, izvori bliski pregovorima s Evropskom komisijom za Klix.ba su potvrdili da je došlo do velike promjene za sve države, uključujući i BiH, a riječ je o dodavanju tri mjere koje će sve države morati usaglasiti prije nego što dođu do novca iz Plana rasta.
Kako saznaje naš portal, jedna od mjera tiče se budžetskog monitoringa. Drugim riječima, Brisel kao jedan od uslova traži pregled prijedloga državnog budžeta kada ga donese Vijeće ministara naše zemlje.
Iz EU ovim žele da osiguraju balans za razne programe koji su dio budžeta Bosne i Hercegovine, a provela bi se tako što bi Vijeće ministara prijedlog budžeta prevelo na engleski jezik i poslalo u Brisel, prije nego što isti uđe u parlamentarnu proceduru.
Druga mjera, prema našim saznanjima, a što je i rečeno u nedavnom izlaganju glavnog direktora Generalnog direktorata za susjedstvo i pregovore o proširenju Gerta Jana Koopmana, je usklađivanje vizne politike EU i država Zapadnog Balkana.
Konkretno, BiH je dobila listu od šest zemalja, čiji građani bi trebali u budućnosti imati vizu za ulazak u našu državu, a među njima su Kuba i Azerbejdžan. Izvori iz Brisela za naš portal također kažu da su broj država različit za sve zemlje obuhvaćene Planom rasta.
Za kraj, vlasti u BiH, ali i drugim zemljama, morat će usaglasiti mjeru koja se tiče trgovine ljudima. Riječ je o tehničkoj tački oko koje ne bi trebalo biti previše diskusije unutar BiH.
Priprema se konferencija
Bosna i Hercegovina bi trebala biti izdvojena i na drugi način, ali ovaj put u pozitivnom svjetlu. Prema informacijama do kojih smo došli, u Sarajevu bi se u novembru trebala organizovati konferencija gdje bi učestvovali članovi Evropske komisije, te predstavnici svih šest država koje učestvuju u Planu rasta.
Tu bi se javnosti trebalo bolje predstaviti šta je Plan rasta, te šta bi trebao donijeti zemljama koje su njim obuhvaćene.
Prepostavlja se da će delegaciju Evropske komisije predvoditi Koopman kao glavni čovjek u ovom EU tijelu za proširenje i susjedstvo, ali nije isključen i dolazak predsjednice EK Ursule von der Leyen.
Ova konferencija je, na određeni način, trebala biti priprema za međuvladinu konferenciju, do koje je trebalo doći u decembru. Po okončanju ove međuvladine konferencije, ako ista bude održana, Bosna i Hercegovina bi trebala dobiti datum zvaničnog početka pregovora za članstvo u Evropskoj uniji.
Forto: Naše je da uradimo domaću zadaću
Međutim, puno više bi se trebalo znati naredne sedmice, kada će Evropska komisija pozvati predstavnike zemalja Zapadnog Balkana u Brisel na zvanični sastanak.
U komentaru za Klix.ba, ministar prometa i komunikacija BiH Edin Forto rekao je da je jasno šta naša zemlja treba da uradi.
"Na nama je da uradimo domaću zadaću i da puno ne pametujemo. Trebali smo davno i u rokovima poslati ono što smo usaglasili pa da daleko ranije dobijemo konkretan odgovor. Očekujem da preuzmemo odgovornost i uradimo sve što je potrebno za naše pristupanje Planu rasta", rekao je Forto.
Podsjetimo, slanje Reformske agende koju bi prihvatila Evropska komisija otvorilo bi pristup za 70 miliona eura za našu zemlju. Ukupno je za BiH izdvojeno oko milijarde eura kroz povoljne kredite i grantove. Vrijednost Plana rasta za svih šest zemalja je šest milijardi eura.