Bukti nezadovoljstvo u HDZ-u, ali Čovićevoj samovolji se i dalje niko ne smije javno suprotstaviti
No, iz straha od političke i karijerne odmazde koja vlada unutar HDZ-a, mnogi se i dalje ne usuđuju javno progovoriti o nezadovoljstvu koje, kako su nam rekli svjedoci, bukti sve više, iz dana u dan.
Odavno se govori da u ovoj stranci, koja djeluje potpuno zatvoreno i iz koje rijetko izlaze informacije mimo službenih, vlada prilično nezadovoljstvo, a stvaranje struja je samo rezultat politike koju u posljednje vrijeme vodi Dragan Čović sa nekoliko najbližih saradnika/ca koji ga bespogovorno slušaju i koje je rasporedio na ključne pozicije.
Prema informacijama do kojih smo došli, mnogi iskusnih kadrovi HDZ-a nisu zadovoljni kadrovskom politikom i odnosom Dragana Čovića uprkos činjenici da ova stranka naprosto u svom političkom bazenu nema ozbiljnu konkurenciju i opoziciju.
Nezadovoljstvo nije samo u centrali i najjačem uporištu u Hercegovačko-neretvanskom kantonu već i u Zeničko-dobojskom, Srednjobosanskom, Livanjskom kantonu...
Kap koja bi mogla preliti čašu u narednim mjesecima jesu kadrovska rješenja odnosno zapošljavanje u javnim preduzećima lojalnih šefu stranke i članova njegove porodice, dok mnoga uporišta HDZ-a poput onih ZDK i SBK-u nisu dobili planiranog ministra u budućoj Vladi FBiH što je izazvalo pravi revolt.
Ono što dodatno opterećuje Dragana Čovića jesu imenovanja na funkcije u preduzećima poput Elektroprivrede HZHB, Elektroprijenosa BiH i HT Eroneta.
Nakon što su svi direktori Elektroprivrede HZHB sa sjedištem u Mostaru podnijeli kolektivnu ostavku, lider HDZ-a i HNS BiH Dragan Čović je za Klix.ba kazao da se radi o podmlatku kadrova te najavio sličan scenarij i u Elektroprijenosu BiH i HT-u Eronet.
No, prema pisanju Hercegovina.info, direktor HT Eroneta Vilim Primorac ovaj put ne planira poslušati Čovića i krenuti putem dugogodišnjeg Čovićevog partnera Marinka Gilje koji je dao ostavku u Elektroprivrede HZHB. Upravo mijenjanje kadrova na ključnim pozicijama u ovim preduzećima moglo bi biti prvo javno i direktno protivljenje Čovićevim odlukama i planovima da sebi lojalnim kadrovima osigura unosne poslove.
Istovremeno, Čović je i na čelu Hrvatskog narodnog sabora (HNS) koji je pod jedan kišobran okupio sve stranke s hrvatskim predznakom i ujedinio ih na pitanju izmjena Izbornog zakona BiH.
O tome je nedavno za Klix.ba govorio i predsjednik HDZ-a 1990 Ilija Cvitanović otkrivši da njegova stranka nije zadovoljna odnosima unutar HNS-a i da je okupljanje oko najjače hrvatske stranke bio samo refleks na političke izazove što je za direktnu posljedicu imalo odumiranje stranačkog pluralizma i koncentraciju moći isključivo i samo kod najveće stranke u hrvatskom naroda.
Upravo Devedesetka, HNP i HRS odavno najavljuju da će HDZ BiH uskoro dobiti jači odgovor opozicije, a ukoliko nezadovoljni kadrovi Čovićevog HDZ-a "stisnu" pa se usprotive strahovladi svog šefa, opozicija bi mogla dobiti vjetar u leđa da nešto pokuša i konkretno uraditi na političkoj sceni na svim nivoima vlasti.