Čavara: Vanredno stanje u FBiH treba prekinuti, nismo donijeli nikakve zaključke
Dodao je da nisu bili u mogućnosti da donose bilo kakve zaključke, te da će on u narednom periodu izvršiti konsultacije sa svima koji su uključeni u pregovore kako bi odredili termin novog sastanka.
"Razgovor i dogovor nema alternative i ovo vanredno stanje u FBiH treba prekinuti i funkcionisanje institucija; poput Federalne televizije, FUP-a, Federalne uprave za inspekcijske poslove, Porezne uprave FBiH, Zavoda za statistiku, Agencije za državnu službu, Željeznica FBiH, Razvojne banke, vratiti u okvire zakona", rekao je Čavara.
Naveo je da je apsurdno da neko saziva hitne sjednice Vlade FBiH sa 63 tačke dnevnog reda, dan nakon održavanja jedne takve sjednice u Mostaru, osim ako nije u pitanju provođenje određene samovolje.
Delegat u Domu naroda Parlamenta FBiH iz SBB-a Fuad Hadžimehmedović istakao je da je neozbiljno što niko iz SDA nije prisustvovao sastanku, te da oni krizu koju imaju u vlastitim redovima prenose i na federalne institucije.
Po njegovim riječima, to je stvorilo novu situaciju koju će u SBB-u razmotriti i odlučiti da li je u interesu građana da se njihovi ministri sutra pojave na sjednici Vlade FBiH.
"Preglasavanjem ili zanemarivanjem mišljenja drugih ne može se napraviti ništa u ovoj zemlji, a premijer Novalić diskriminira sve ministre koji nisu iz SDA", kazao je Hadžimehmedović i dodao da SBB ne namjerava blokirati rad Vlade.
Sastanku su još prisustvovali zamjenica predsjednika Vlade FBiH i federalna ministrica finansija Jelka Milićević, zamjenik predsjednika Vlade FBiH i federalni ministar rada i socijalne politike Vesko Drljača, predsjedavajuća Doma naroda Parlamenta FBiH Lidija Bradara, dopredsjedavajući Zastupničkog doma Parlamenta FBiH Mladen Bošković, dopredsjedavajuća Zastupničkog doma Parlamenta FBiH Vesna Švancer i predsjednik Kluba poslanika SBB-a u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH Nasir Beganović.