Čović odgovorio Izetbegoviću: Od Federacije želite napraviti bošnjački entitet
"Znakovito je da ste tek sada, nakon posljednjih razgovora s dužnosnicima administracija Evropske unije i SAD-a, iznijeli službeni stav u vezi s izborom u Dom naroda i Predsjedništvo BiH, iako ste naše prijedloge rješenja dobili davno prije. Ti vaši službeni prijedlozi su, moram istaknuti, još nerealniji i udaljeniji od normativne stvarnosti u odnosu na prijedloge koje ste ranije neformalno iznosili u javnosti. Na osobit način, ovaj put ste zasigurno nadmašili sami sebe, jer sve ono što 'predlažete', uopće ne nudi rješenja za konkretna i nužna otklanjanja svih oblika diskriminacije i usvajanja nužnosti legitimnog predstavljanja, što je, podsjećam vas, tema naših dugogodišnjih razgovora", naveo je Dragan Čović.
Izneseni već poznati stavovi
Dodaje da je Izetbegović u svome pismu iznio "samo već od ranije poznate tvrdokorne političke stavove".
"S vaše strane dosta nestvarno zvuči pozivanje na Aprilski paket i otvaranje pitanja nadležnosti Doma naroda FBiH, koji uopće nije bio predmet djelovanja nijednog od spomenutih sudova, a samim tim ni našeg Mostarskog sporazuma. Donekle razumijem vašu želju, pa i čvrstu političku odlučnost, da od Federacije BiH napravite bošnjački entitet po uzoru na Republiku Srpsku razvlašćivanjem Doma naroda FBiH, koji bi po vašoj želji trebao biti bošnjački, pod krinkom vaše vizije građanskoga. Dakle, ne i hrvatski i srpski i svih ostalih građana Federacije BiH", stoji u Čovićevoj rekaciji.
Upitao se šta je to nego agenda za podjele, uzurpacija mira, Ustava, međunacionalnih odnosa, potkopavanje evropske perspektive BiH?!
"Ne možete istovremeno naricati nad sudbinom BiH, a u stvarnosti opstruirati pregovore bez nuđenja kredibilnih rješenja, što definitivno nanosi štetu BiH, kao i svim političkim opcijama koje se tako ponašaju. Međutim, neovisno o vašim javnim smislenim i besmislenim taktikama i igrama, želim vas podsjetiti da smo ipak mi oni koji imamo ključ uspjeha ili neuspjeha u svojim rukama i da niko drugi neće, niti može, niti treba rješavati probleme koji su primarno naša obveza", naveo je lider HDZ-a.
Ovo ističe, kako je rekao, jer ponekad osjeća da Izetbegović toga nije do kraja svjestan ili odbija tu vrstu odgovornosti "zbog slabosti i liderskih problema koje evidentno teško rješava na ukupnoj bošnjačkoj političkoj sceni".
"Bilo kako bilo, izvjesno je kako nije uputno koristiti ovu šansu za dogovor koju smo dobili, uz veliko povjerenje, potporu i iskren prijateljski odnos administracija EU i SAD-a, za naša osobna ili stranačka pozicioniranja. Znamo svi da je politika umijeće mogućeg, ali i to ima svoje granice kada su ulozi budućnosti naše domovine veliki. Isto tako, ne smijemo se poigravati onim što smo potpisali i preuzeli kao obavezu, kao test naše političke vjerodostojnosti u očima bh. javnosti, naroda i građana, s pitanjima čije rješavanje jamči stabilizaciju BiH, bolje međunacionalne odnose, povjerenje u sistem i institucije, razvoj, investicije i njenu evropsku i euroatlantsku budućnost", naglasio je Čović.
Ključna godina za promjene
Nastavlja da, onako kako je dogovoreno rješenje za Grad Mostar, koje je tom gradu donijelo dugo očekivanu vlast i nadu u bolje sutra svim njegovim građanima, tako na istovjetan i učinkovit način mogu ispuniti očekivanja naroda i građana koje predstavljaju na nivou BiH, tako što će hrabro, bez preventivnog traženja alibija ili krivaca na bilo kojoj strani, u ovoj neizbornoj godini, "koju osobno takvom prepoznaje kao priliku za konačno arhiviranje ovog prevažnog pitanja za vladavinu prava", riješiti najbitnije poglavlje evropskog puta BiH.
Još jednom je podsjetio na načela bez kojih je "bespredmetno govoriti o izmjenama Izbornog zakona". Prema njegovom mišljenju, to su:
-
jednakopravnost i legitimno predstavljanje konstitutivnih naroda, koji su zaglavni kamen funkcioniranja BiH;
-
ključna ustavna načela koja se moraju ispoštovati kroz izmjene Izbornog zakona, u pogledu izbora članova Predsjedništva BiH i izaslanika u Dom naroda PSBiH;
-
tri člana Predsjedništva BiH, kako srpski iz RS, tako i hrvatski i bošnjački iz FBiH, mogu se izabrati direktno i indirektno (uz asimetriju između entiteta), kako smo predložili u našem prijedlogu, koji smo dostavili Vama, kao i predstavnicima administracija EU i SAD-a uz mogućnost kandidiranja svakog građanina bez obzira na nacionalnu pripadnost;
-
direktan izbor hrvatskog i bošnjačkog člana Predsjedništva iz FBiH neminovno podrazumijeva dvije izborne jedinice u FBiH, s jasnim većinama hrvatskog i bošnjačkog naroda (bilo fiksne ili virtualne);
-
Dom naroda PS BiH i Dom naroda Parlamenta FBiH ima jasne ustavne nadležnosti i one se ne mogu mijenjati ograničenim ustavnim promjenama;
-
Dom naroda PS BiH zadržava isti broj izaslanika kao što imamo sada uz mogućnost kandidiranja i drugim građanima unutar klubova konstitutivnih naroda u Domu naroda;
-
17 predstavnika Hrvata u Domu naroda Parlamenta FBiH trebaju odražavati legitimnu volju hrvatskog naroda u BiH (FBiH), kao što i drugi narodni klubovi trebaju održavati narodnu legitimnu volju;
-
O vitalnom nacionalnom interesu odlučuje se nadpolovičnom voljom svakog kluba konstitutivnih naroda u Domu naroda.
“Dakle, HDZ BiH i sve stranke okupljene oko krovne organizacije Hrvatskog narodnog sabora stoje čvrsto na ovim načelima čija primjena omogućava otklon svih vidova diskriminacije prepoznate kroz odluke Ustavnog suda BiH i Evropskog suda za ljudska prava koje se odnose na izborno zakonodavstvo. Zajedničke ciljeve, ako ih prepoznate kao takve, možemo polučiti samo ako odlukama Evropskog suda za ljudska prava i Ustavnog suda BiH pristupimo s istovjetnom odgovornošću, pažnjom i energijom te ih promatramo kao specifična, ali mjerljiva, tehnički i politički rješiva pitanja”, rekao je Čović u pismu.
Osigurati napredak zajedničke domovine
Doda je da je, dakle, veoma važno “da se složimo o temeljnoj premisi da se odluke Evropskog suda za ljudska prava i Ustavnog suda BiH međusobno ne isključuju, odnosno da se njihovom provedbom štite principi nedominacije i jednakopravnosti u smislu poštovanja demokratskog prava svakog od konstitutivnih naroda na izbor političkih predstavnika, a istovremeno poštuje biračko pravo svakog pojedinca u BiH neovisno o identitetu, tj. pripadnosti određenom kolektivitetu”.
Tvrdi da Izetbegovićevo “ustrajavanje na nepriznavanju i odbacivanju načela konstitutivnosti i legitimnog demokratskog predstavljanja politički je stav izravno proturječan činjenici” da participira u razgovorima koji imaju za cilj pronalazak rješenja za njihovu operacionalizaciju.
“Dopustite mi još jednom podsjetiti Vas i na nedavno pismo i riječi glavnog tajnika SAD-a gospodina Blinkena u kojem je jasno naznačeno da ustavne reforme ni u kojem slučaju ne podrazumijevaju stvaranje Dejtona 2, već isključivo ograničene izmjene Ustava u kontekstu impelementiranja presuda domaćih i inozemnih sudova radi konačnog otklanjanja dugo prisutne diskriminicije u našem. bh. društvu. Na kraju, čvrsto vjerujem kako je vrijeme da svi praktično demonstriramo svoju demokratsku zrelost i inicijativu za zajedničko djelovanje te u konačnici implementiramo potpisani Sporazum, čime će se osigurati daljnji napredak naše zajedničke domovine Bosne i Hercegovine na dobrobit svih njezinih konstitutivnih naroda i svih ostalih građana”, zaključio je Čović.