Razdruživanje i zločinci
84

Da li je SNSD "zakočio" s vrućim temama u NSRS-u zbog Nelsonovog pisma o sankcijama

D. Be.
Nelson: Političari nastoje odvratiti pažnju od toga i izbjeći vlastitu odgovornost
Nelson: Političari nastoje odvratiti pažnju od toga i izbjeći vlastitu odgovornost
Prije 12 dana Narodna skupština RS-a za danas je zakazala sjednicu na kojoj je trebalo biti razmatrano pismo Valentina Inzka o oduzimanju odlikovanja ratnim zločincima, kao i razmatranje poziva FBiH na dijalog o "budućnosti BiH".
Ipak, jutros su na zahtjev Kluba poslanika SNSD-a tačke koje se odnose na inicijative za razgovor o mogućim rješenjima za BiH i pismo visokog predstavnika pomjerene na začelje dnevnog reda i trebale bi da budu razmatrane nakon vaskršnjih praznika, vjerovatno 11. maja.

Treba podsjetiti da su se i opozicija i vlast u RS-u davno složili da po pitanju oduzimanja odlikovanja ratnim zločincima nastupe jedinstveno i da odbiju Inzkov zahtjev. Uprkos tome, ta tema je pomjerena za "iza Vaskrsa".

No pitanje je zašto je SNSD naglo odlučio zahtjevati stavljanje ovih tačaka na kraj dnevnog reda kako se na današnjoj 16. redovnoj sjednici Narodne skupštine RS-a ne bi stiglo raspravljati o ovim temama koje su podigle prašinu na domaćoj političkoj i društvenoj sceni.

Zanimljivo je da je baš danas plasiran i blog američkog ambasadora u BiH Erica Nelsona pod naslovom "Cijene retorike" u kojem, između ostalog, kaže da su na stolu sankcije za političare zbog destabilizacije Dejtona.

"Čine to na način da potiču strah i podjelu, koji podsjećaju na devedesete, vrijeme u koje se niko ne želi vratiti. Pozivaju na otcjepljenje, žele se vratiti na retrogradni "Izvorni Dejton" i u pitanje dovode Dejtonskim mirovnim sporazumom zagarantovano postojanje oba entiteta. Ovakvo skretanje pažnje služi interesima lidera, zadržavajući netransparentan i nejednak ekonomski i politički sistem koji ih bogati i održava njihov utjecaj na štetu običnih građana i njihovih života. Na stolu se nalaze sankcije zbog destabilizovanja Dejtonskog mirovnog sporazuma i korupcije. Još strožije sankcije mogu uvesti građani glasanjem na izborima", poručio je američki diplomata.

Jasno je da se priče o otcjepljenju i "vraćanju" izvornom Dejton već dugo godina plasiraju iz bh. entiteta Republika Srpska u režiji vladajućeg SNSD-a, a da upravo takve teme destabilizuju Dejtonski mirovni sporazum.

Rasprava o "Pokretanje inicijative za razgovor i dijalog između strana Republike Srpske i Federacije BiH, kao i tri konstitutivna naroda Srba, Hrvata i Bošnjaka o mogućim rješenjima za BiH", kako je naziv usvojene tačke dnevnog reda Narodne skupštine RS-a, zasigurno bi moglo povući reakciju o kojoj je danas pisao ambasador Nelson.

Igor Žunić, šef Kluba SNSD-a u NSRS-u, na pitanje portala Klix.ba zašto je njegova stranka tražila da se tačke o Inzku i razgovorima o budućnosti BiH pomjere na kraj dnevnog reda, odgovorio je:

"SNSD je pripremio određeni broj zaključaka po pitanju obje tačke. Želja nam je da se sa njima kvalitetno upoznaju sve političke partije iz Republike Srpske (opozicija i pozicija) i da imamo dovoljno vremena da usaglasimo sve stavove po tim pitanjima. Iz neformalnih razgovora s predstavnicima svih političkih partija dobili smo podršku za takav vid komunikacije i očekujem da se usaglasimo po obje tačke koje će se naći na dnevnom redu u nastavku ove 16. sjednice NSRS-a", rekao je Žunić.

Da li je nekome iz SNSD-a blagovremeno signalizirano da povuku kočnicu i tako kupe vrijeme te razmotre sve opcije kako se izvući iz ove nepoželjne situacije, ostaje da se vidi narednog mjeseca. Nakon toga na potezu su Valentin Inzko, kao i Sjedinjene Američke Države.