(Ne)diskriminacija
181

Da li uslovi konkursa za prijem radnika u Dom zdravlja KS daju kandidatima iste šanse

S. M.
Foto: T. S./Klix.ba
Foto: T. S./Klix.ba
Nakon što je Dom zdravlja Kantona Sarajevo u oktobru prošle godine raspisao konkurs za prijem u radni odnos na neodređeno vrijeme, 27 doktora porodične medicine i osam specijalista medicine dio kandidata, koji su kontaktirali Klix.ba, smatra da uslovi konkursa nisu davali jednake šanse svim prijavljenim kandidatima.

Osnovni kriteriji za prijem u radni odnos jesu pismeni i usmeni dio ispita koji nose 60 odnosno 40 posto bodova. Zamjerka dijela kandidata, ali ne jedina, jeste da kriteriji ne uključuju prosjek ocjena tokom studija niti radni staž u struci.

Tim povodom kontaktirali smo direktora JU Doma zdravlja KS Adela Baltića da Uredba o postupku prijema u radni odnos u javnom sektoru na teritoriju KS jasno određuje kriterije i da tu ne može biti odstupanja dok je Uredba na snazi.

"Uredba je tačno propisala način bodovanja i meni je žao što ne možemo uvažiti prosjek ocjena sa studija, što ne možemo uvažiti preporuku ako je kandidat negdje ranije radio, preporuku pretpostavljenog. Uredba ne dozvoljava da se to boduje, po meni bi bilo ispravno da se to boduje, ali ja ne mogu to uraditi, sam od sebe. Uredbu je donijela Vlada KS i ona se ne odnosi samo na zdravstvene ustanove, već se odnosi na sve javne ustanove", kazao je Baltić.

Na konačni zbir bodova dodaju se "dodatni bodovi" u postotku koji je određen Poslovnikom o radu Komisije za provođenje Javnog oglasa, koje kandidati dobijaju na osnovu pripadnosti boračkoj populaciji. Konkursnu proceduru provodi tročlana Komisija.

Najveća zamjerka dijela kandidata upravu jesu "dodatni bodovi" koji su u realnosti presudan faktor kod konačnog bodovnog ranga. Oni smatraju da "dodatni bodovi" predstavljaju diskriminatoran kriterij koji nije vezan za struku i da je u suprotnosti sa Ustavom Federacije BiH i Zakonom o radu Federacije BiH.

"Kandidatima koji dostave potrebnu dokumentaciju nakon obavljenog pismenog i usmenog ispita, u zavisnosti kojoj branilačkoj kategoriji pripadaju, se dodaju i dodatni bodovi, a vrednovanje korisnika prava se vrši kao osnovno uvećanje bodova i dodatno uvećanje bodova na način da se na ukupan broj prethodno ostvarenih bodova dodaje postotak istih", stoji u Poslovniku.

Prednost kandidata koji pripadaju boračkim kategorijama odavno je regulisana zakonima Kantona Sarajevo, ali do 2020. godine i usvajanja Uredbe o jedinstvenim kriterijima i pravilima za zapošljavanje branilaca, članova njihovih porodica u Kantonu Sarajevo ona nije bila presudan faktor.

"Sve što ja ne ispoštujem Uredbom smatra se mojim prekršajem i podložno je kažnjavanju od strane inspekcije. Četiri inspekcijska nadzora su bila po pitanju ovih žalbi i inspekcija nije našla ništa sporno", kazao je Baltić.

Ipak, on je dodao da na jednom od konkursa zbog dodatnih bodova nisu mogli primiti studenta sa Zlatnom značkom.

U članu 8. Zakona o radu Federacije BiH navedeno je koje sve vrste diskriminacije postoje.

"Zabranjena je diskriminacija radnika kao i lica koje traži zaposlenje, s obzirom na spol, spolno opredjeljenje, bračno stanje, porodične obaveze, starost, invalidnost, trudnoću, jezik, vjeru, političko i drugo mišljenje, nacionalnu pripadnost, socijalno porijeklo, imovno stanje, rođenje, rasu, boju kože, članstvo ili nečlanstvo u političkim strankama i sindikatima, zdravstveni status, ili neko drugo lično svojstvo", navodi se.

U nastavku stoji da se diskriminacija iz ovog člana odnosi i na uvjete za zapošljavanje i izbor kandidata za obavljanje određenog posla.

Također, jedna od zamjerki jeste da prilikom polaganja pismenog ispita kandidati nisu legitimisani, pa je bilo ko mogao pristupiti ispitu.

"Bile su te žalbe Upravnom odboru. Zakon ne kaže da ih moramo legitimisati. Tu imate kandidata koji se peti/šesti put javljaju na konkurs, znamo se svi u dušu. Legitimisani su oni koje ne poznajemo. Ko izgubi ima pravo da se ljuti, Upravni odbor je sve žalbe odbacio", rekao je Baltić.