Delegacije BPK i grada Goražda položile su cvijeće na spomen obilježja palim braniocima, te šehidsko mezarje i partizansko spomen obilježje u Kolijekama. Cvijeće je položeno i na spomen obilježje poginulim pripadnicima policije i poginuloj djeci Goražda kao i u općinama Foča i Pale u FBiH.
Na svečanoj akademiji u Velikoj sali Centra za kulturu čestitke povodom Dana nezavisnosti uputili su Aida Sirbubalo, predsjedavajuća Skupštine i Aida Obuća, premijerka BPK Goražde te Bajro Obuća, predsjedavajući gradskog vijeća i Ernest Imamović, gradonačelnik Goražda.
Čestitajući Dan nezavisnosti BIH oglasili su se i iz Udruženja antifašista i boraca SUBNOR-a Goražde upozoravajući na aktuelno stanje u zemlji. Uputili su apel svim građanima BIH da se ujedine u ljubavi prema domovini i tako spriječe mogućnost svake manipulacije "od strane vladajućih elita u sva tri nacionalna tora".
Kultura sjećanja
Dan nezavisnosti u Goraždu je upotpunila i sinoćnja promocija knjige "Srebrenica, zaboravljeno obećanje", Ćamila Durakovića koja, između ostalog upozorava na tri faze zaboravljenosti istočnog dijela BIH, te predstavlja doprinos kulturi sjećanja.
"Srebrenica je sinonim našeg bošnjačkog stradanja i mislim da upravo na taj način možemo očuvati državu onako kako smo glasali na referendumu prije 30 godina. To je jedini put, sve drugo će nas nažalost odvesti na ono što ja upozoravam u ovoj knjizi, da ćemo bit izbrisani iz postojanja uopšte i to je bio razlog zašto sam htio iza sebe ostaviti nešto zapisano, da ne bude da ih nismo upozoravali", poručio je Duraković.
Goražde je danima u znaku velikog državnog praznika, a na posebno emotivan način, poštovanje domovini koja slavi 30 godina nezavisnosti pokazali su najmlađi stanovnici grada na Drini.
Učenici Osnovne škole "Husein ef. Đozo" su na mostu Alije Izetbegovića simbolično ogrnuti državnim zastavama i sa rekvizitima koji simboliziraju ljubav prema BiH govorili stihove i pjevali u čast domovini šaljući na ovaj način poruku sa Drine kako se voli, gradi i brani domovina.
Priznanja zaslužnim
U Goraždu je obilježen i 1. mart Dana civilne zaštite FBiH i Međunarodni dana civilne zaštite , a ovim povodom Kantonalni štab je dodjelio priznanja pojedincima i kolektivima za značajan doprinos u izgradnji sistema zaštite i spašavanja ljudi i materijalnih dobara od prirodnih i drugih nesreća te posebno aktivno učešće za vrijeme pandemije koronavirusa.
Najveća priznanja Značke civilne zaštite dodijeljene su Kenanu Kanliću, direktoru Kantonalne uprave civilne zaštite i biznismenu Redžu Bektu koji je dao ogroman doprinos u zaštiti zdravlja građana u vrijeme pojave virusa koronavirusa. Medini Bičo, direktorici Zavoda za javno zdravstvo, Federalna uprava civilne zaštite dodijelila je zlatnu značku. Pismene pohvale civilne zaštite dobili su Urgentni centar Kantonalne bolnice, prim. dr Alija Begović, direktor Doma zdravlja Ustikolina, Suvad Prelo, stručno lice za zaštitu od požara u JP "Bosansko-podrinjske šume" te dugogodišnji članovi Interventne grupe za gašenje požara Suvad Prelo, Mehmed Sofović i Nijaz Čeljo.
Dan nezavisnosti BIH obilježen u kompleksu Aladža džamije u Foči
Zastave BIH zavijorile su se danas i na obalama Drine i Ćehotine u Foči, a pred duše svih fočanskih šehida proučena je dova. Koordinacija Bošnjačke zajednice "Naša Foča" obilježila je u ovom gradu 1.mart Dan nezavisnosti BIH, a poseban program povodom velikog državnog praznika priređen je u kompleksu Aladža džamije.
Na ovaj način članovi Koordinacije "Naša Foča", kao neformalnog tijela koje čine svi segmenti bošnjačke zajednice u ovom gradu, uključujući Medžlis Islamske zajednice, udruženja povratnika i žrtava rata 92-95 i drugih, žele pokazati da ih ima na ovom mjestu odakle su nepravedno protjerani tokom agresije na BIH.
"Bošnjaci na Drini egzistiraju i ako Bogda bit će ih uvijek ovdje i zato sa ovog mjesta želim poslati poruku da je današnji dan jedan od najznačajnijih dana u novijoj historiji BIH. Dan nezavisnosti naše domovine želim čestitati svim Fočankama i Fočacima i onima koji žive van naše domovine", poručio je Izet Spahić, predsjednik Koordinacijen Naša Foča.
Prisutnima u kompleksu Aladže obratio se, između ostalih, Šemsudin Mehmedović, poslanik u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BIH. On je u svom govoru napravio paralelu između događaja u Ukrajini i BIH.
"Nažalost BIH živi na razmeđi svjetova i imamo podijeljene naklonosti, jedni su za NATO, drugi protiv NATO-a , jedni su za Rusiju, drugi za Ukrajinu. Te emotivne podjele na jednoj i drugoj strani reflektiraju se na prostorima BIH i utiču na politički ambijent BIH. Ja se nadam da će prevladati politički razum u BIH i da ćemo naći načina da izađemo iz ovog zamršenog političkog čvora , prije svega na svjetskom nivou, da prođemo sa što manje neugodnosti u narednom periodu i da što prije postanemo članica NATO-a i EU", kazao je Mehmedović.
Na skupu u Foči obratili su se i Remzija efendija Pitić, goraždanski muftija te doc.dr Merisa Karović-Babić, stručna saradnica Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava.