Osigurana sredstva
17

Dedić: Zatekli smo skoro 50 miliona KM duga prema poljoprivrednicima

Piše: I. Č.
Šemsudin Dedić
(Foto: H. M./Klix.ba)
Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva vrši, istaknuto je na današnjoj konferenciji, upravne, stručne i druge poslove utvrđene zakonom koji se odnose na nadležnost Federacije BiH iz oblasti poljoprivrede, vodoprivrede, šumarstva i veterinarstva.

Federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Šemsudin Dedić kazao je da je bilo dosta aktivnosti tokom protekle godine, uz ostalo i onih u vezi s naslijeđenim dugovanjima u poljoprivredi.

"Vlada FBiH je nakon imenovanja zatekla skoro 50 miliona KM duga prema poljoprivrednicima, a polovina tog iznosa odnosila se na dugovanja za proizvodnju. Za njihovo saniranje osigurano je 7,7 miliona KM kroz Rebalans budžeta za 2017. godinu, a u Budžetu za ovu godinu izdvojili smo posebnu stavku od 11,5 miliona KM koja se odnosi na rješavanje svih zaostataka za proizvodnju", kazao je Dedić.

Istakao je da je 18. januara 2018. godine isplaćeno 10,2 miliona KM, a još blizu 7,4 miliona KM uneseno u trezor i da se očekuju isplate u narednim danima.

"Nakon ovih isplata prioritet je isplata III kvartala za mlijeko za što je planirana posebna stavka u budžetu", kazao je Dedić.

Kada je riječ o isplati tekućih poticaja kazao je da nema kašnjenja koja su u slučaju prijašnjih vlada znala trajati po nekoliko mjeseci.

"Nakon što se 2018. rasteretimo duga, moći ćemo konačno u potpunosti stabilizovati sva plaćanja, bez prenošenja dugovanja iz godine u godinu. Cilj je ustanoviti fiksne rokove isplate", rekao je Dedić.

Dedić je kazao da je zbog različitih zloupotreba u proteklom periodu uspostavljen softver za plaćanje i pokrenut Farmer portal, što je povećalo efikasnost, nadzor, kontrolu, brzinu obrade zahtjeva i transparentnost dodjele poticajnih sredstava.

"Svaki registrovani poljoprivrednik na Farmer portalu ima uvid na koje poticaje može ostvariti pravo, do kada se mora prijaviti, koji su uslovi koje mora ispuniti. Zatim može pratiti cijelu putanju kretanja svojih zahtjeva za poticaje – od predaje zahtjeva u općini, kantona gdje se pojedinačno obrađuju zahtjevi pa do Ministarstva poljoprivrede i trezorske aplikacije u Ministarstvu finansija", rekao je Dedić.

Kad je riječ o navodnjavanju poljoprivrednog zemljišta, Dedić je kazao da su u saradnji sa Svjetskom bankom osigurana sredstva u iznosu od 22,9 miliona dolara.

"Provodi se u deset općina na području Federacije BiH, od toga su u tri općine radovi već privedeni kraju. U sedam općina će izgradnja početi 2018. godine. Prije nego što smo počeli njegovu implementaciju u Federaciji navodnjavalo se samo nešto više od 1.600 hektara. Zahvaljujući ovom projektu navodnjavanih površina poljoprivrednog zemljišta bit će čak tri puta više", rekao je Dedić.

Prema njegovim riječima, nakon dozvole za izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda u EU očekuju dozvolu za izvoz mesa peradi i proizvoda od mesa peradi na tržište EU.

"Na taj način još jednom bit će potvrđeno da je sistem provođenja službenih kontrola od FMPViŠ – Sektora za veterinarstvo istovjetan kao u zemljama članicama EU. Urađen je i u parlamentarnu proceduru upućen Prijedlog zakona o veterinarsko-medicinskim proizvodima", zaključio je Dedić.