U izjavi iz Delegacije EU, nakon usvajanja Prijedloga zakona o radu u Domu naroda Federalnog parlamenta, rečeno je da je taj zakon također bitan dio plana i programa reformi koji su usvojili svi nivoi vlasti u BiH prošle sedmice.
U okviru zajedničkog opredjeljenja za približavanje EU, u februaru ove godine svih 14 glavnih političkih stranaka u BiH obvezale se se na poduzimanje ozbiljnih ekonomskih i socijalnih reformi, uključujući i reformu tržišta rada.
Iz Delegacije EU zato podsjećaju da je sada vrijeme da politički akteri provedu te obveze, naglašavajući da je ovo neophodan izbor u vremenu kada je 60 posto mladih bez posla, a ukupna stopa nezaposlenosti među najvišima u Evropi.
- Novi Zakon o radu će pružiti nove mogućnosti zapošljavanja, kao što je to slučaj u drugim zemljama koje su nedavno usvojile slične zakone, na primjer Italije i Srbije. Na vladama i institucijama BiH je da odluče o konkretnim detaljima tog zakona u skladu s demokratskim procedurama - stoji u saopćenju.
Stav Delegacije EU u BiH je da je Prijedlog zakona o radu koji je prezentirala Vlada Federacije BiH razuman, uravnotežen i u skladu sa principima Evropske unije, dok bi ukupni cilj trebao biti da se ekonomija učini konkurentnijom i spremnom za rast, temeljna prava radnika trebaju biti zaštićena.
Izrazili su uvjerenje da novi zakon daje važna poboljšanja radničkih prava, navodeći za primjer značajno veći porodiljski i roditeljski dopust.
- Aktivno učešće građana je bitno za zdravu demokratiju, bilo kroz izbore ili putem drugih demokratskih procesa, a također je važno i za proces integracije u EU. Svi imaju pravo na slobodu mirnog okupljanja, s ciljem da javno izraze određene stavove i neslaganja - zaključili su u Delegaciji EU.