Izmjene zakona
60

Delegat Džemal Smajić tvrdi da Forto želi pogodovati direktoru BHANSA-e Draganu Primorcu

Piše: B. R.
Džemal Smajić, delegat u Domu naroda PS BiH (Foto: I. L./Klix.ba)
Džemal Smajić, delegat u Domu naroda PS BiH (Foto: I. L./Klix.ba)
Delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Džemal Smajić (SBiH) tvrdi da državni ministar prometa i komunikacija Edin Forto (NS) želi pogodovati višegodišnjem direktoru Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi (BHANSA) Davorinu Primorcu.

Ovo je izjavio nakon što je Forto najavio da će Vijeće ministara ponovo u zakonodavnu proceduru uputiti Prijedlog izmjena Zakona o BHANSA-i. Napomenuo je da je državni ministar to najavio nakon što je ovaj prijedlog izmjena zakona odbijen.

Prema njegovim riječima, izmjenama Zakona bi se Primorcu, za kojeg je istakao da je zet predsjednika HDZ-a Dragana Čovića, omogućilo da rukovodi BHANSA-om, i nakon što mu 2026. istekne drugi mandat. Tako bi, kako dodaje, Primorac rukovodio 11 godina jednom od najvažnijih agencija u Bosni i Hercegovini.

"Da se BHANS-a smatra porodičnom firmom govori i činjenica da je direktorov brat Ivica rukovodilac finansija, čime tenderi i sve druge finansijske transakcije BHANSA-e, koja ima godišnji budžet od 80 miliona KM, ostaju pod kontrolom obitelji bliske HDZ-u", naglasio je Smajić.

Nadalje, kako tvrdi, Forto traži i da se se ista osoba može imenovati za člana Vijeća BHANSA-e na neograničen broj mandata, a trenutna predsjedavajuća Vijeća je Sanja Škuletić Malagić, šefica Kabineta ministra Forte, za koju je istakao da je direktno utjecala na ovakvo rješenje u Prijedlogu izmjena Zakona.

"Ovo je samo još jedan dokaz da Trojka (SDP, NiP, NS) ispunjava sve želje Dragana Čovića, uprkos činjenici da pravni sistem Bosne i Hercegovine ne predviđa da u bilo kojoj instituciji rukovodilac institucije može biti imenovan više od dva mandata uzastopno", konstatirao je Smajić.

Što se tiče Direkcije za civilno zrakoplovstvo Bosne i Hercegovine (BHDCA), podsjetio je da Forto ističe da će se izmjenama Zakona o zrakoplovstvu riješiti problem podkapacitiranosti BHDCA.

"Postavlja se pitanje da li se novim zapošljavanjem u BHDCA-u namjerava otkloniti debalans Bošnjaka u ovoj instituciji jer umjesto 50 posto zaposlenih, Bošnjaka ima svega 14 posto dok je Srba zaposleno 77 posto", naveo je.

Kako je izjavio Smajić, za Fortu ovo očigledno nije sporno jer, iako je BHDCA upravna organizacija u okviru njegovog ministarstva, nikada nije tražio od direktora BHDCA da poštuje zakonsku obavezu o proporcionalnoj zastupljenosti konstitutivnih naroda i Ostalih.

Predstavnici Trojke, kako je napomenuo, konstantno ističu da kompromis nema alternativu, ali u ovom slučaju je očigledno da je ovo kompromis, kako je zaključio, isključivo na štetu Bošnjaka i države Bosne i Hercegovine.