Denis Bećirović: Tri su razloga zašto je Rezolucija važna, ovo je nova prilika za katarzu na Balkanu
"Duže od 12 mjeseci radili smo na usvajanju Rezolucije o Srebrenici. Ovo je historijski dan za državu BiH i historijski dan za cijelo čovječanstvo. Tri su razloga zašto je Rezolucija važna. Prvi, jer je glasanjem očuvan kredibilitet UN-a jer su najviši sudovi UN-a presudili da je počinjen genocid nad Bošnjacima u i oko Srebrenice. Drugi, jer je upućena planetarna poruka obespravljenim ljudima da ima nade za pravdu i istinu. Treći, trajno ostaje činjenica da je genocid u Srebrenici pravna i historijska činjenica koju negatori genocida žele izbrisati", istakao je Bećirović.
Tokom razgovora predsjedavajući Predsjedništva BiH je istakao da su u njegovim mislima žrtve genocida i njihove porodice, posebno Majke Srebrenice koje se decenijama bore za istinu i pravde i da su mnoge od njih preselile na bolji svijet i nisu dočekale ovu Rezoluciju.
"Ipak, u ovom momentu želim reći da svi trebaju pokazati dostojanstvo i odgovornost i da nema razloga za euforiju. One države koje su bile suzdržane prilikom glasanja, u razgovoru sa njihovim ambasadorima, svi su potvrdili da priznaju presudove sudova Ujedinjenih nacija. Samo mala skupina država na planeti je glasa protiv, poput Putinove Rusije, Sjeverne Koreje, Venecuele i sličnih."
Bećirović ističe da se ratni zločinci ne smiju skrivati iza cijelih naroda.
"Kao predsjedavajući Predsjedništva BiH želim uputiti jasnu poruku - ne postoje genocidni narodi. Ova Rezolucija je nova šansa za katarzu i civilizacijsko rasčišćavanje s onima koji su odgovorni za genocid. Neka se svi u našem regionu okrenu ka izgradnji trajnog mira i prosperiteta", dodao je.
Na pitanje da li zaista vjeruje da je katarza moguća sa aktuelnim političkim rukovodstvima Srbije i bh. entiteta RS, Bećirović kaže da nema sumnje da je ova Rezolucija nova historijska prilika za izgradnju povjerenja u regiji.
"U BiH i Srbiji ima puno politikanata, ali i u BiH i u Srbiji trebamo više državnika. Pozivam predsjednika susjedne Srbije da otvorimo novu stranicu u odnosima i da 21. stoljeće proglasimo stoljećem mira na Zapadnom Balkanu. Rezolucija nije upućena ni protiv jednog naroda. Nema potrebe da bilo ko vrši manipulacije i obmane. Treba jačati kulturu mira i raditi na procesu pomirenja i na osudi politika glorificiranja ratnih zločinaca i da cijeli svijet radi na prevenciji genocida", ističe Bećirović.
Na kraju je kazao da je u mjesec dana tri puta bio u New Yorku i da nema države na svijetu, osim autokratskih, s kojima nije direktno razgovarao.
"Moram pohvatili da smo koordinirano radili sa ambasadorom BiH u UN-u Zlatkom Lagumdžijom koji je odradio ogroman posao", zaključio je Bećirović.