Korisni sastanci
95

Diplomatske aktivnosti Džaferovića u New Yorku: I BiH mora smanjiti ovisnost o ruskom gasu

N. V.
Džaferović na sastancima sa zvaničnicima iz UN-a
Džaferović na sastancima sa zvaničnicima iz UN-a
Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Šefik Džaferović otputovao je jučer u New York gdje je prisustvovao sjednici Vijeća sigurnosti UN-a o stanju u BiH. Osim obraćanja zemljama članicama, on je danas i jučer održao i nekoliko sastanaka sa međunarodnim zvaničnicima.
Njegov odlazak u SAD pomutio je planove Miloradu Dodiku koji se nadao da će se članicama UN-a obratiti predsjedavajući Vijeća ministara Zoran Tegeltija. To se zbog pravila hijerahije nije desilo, ali su se obratili Džaferović i visoki predstavnik Christian Schmidt.

Nakon završene sjednice, Džaferović se sastao sa ambasadoricom Sjedinjenih Američkih Država u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija Lindom Thomas-Greenfield, a razgovarali su o negativnom ruskom utjecaju na BiH.

Mišljenja i utiske sa sjednice, Džaferović je sutradan razmijenio i sa ambasadorima Francuske Nicolasom de Rivièreom i Velike Britanije Dame Barbarom Woodward pri UN-u.

Sa De Rivièreom komentarisao je ukupni angažman ovog tijela u rješavanje problema u BiH. Predsjedavajući je kazao da je krucijalno što je rasprava u Vijeću sigurnosti bila u znaku osuda blokada državnih institucija i secesionističkih poteza vlasti entiteta Republike Srpska, čime se podriva Dejtonski sporazum kao "ugaoni kamen evropskog mira i sigurnosti".

Džaferović sa ambasadorom Francuske pri UN-u Nicolasom de Rivièreom
Džaferović sa ambasadorom Francuske pri UN-u Nicolasom de Rivièreom

Razgovarali su i o ruskoj agresiji u Ukrajini, kao kontekstu destabilizirajućih aktivnosti vlasti entiteta Republika Srpska te opstrukcijama u Vijeću ministara kada je riječ o provođenju izbora.

Posebna pažnja posvećena je sljedećoj sjednici Vijeća sigurnosti na kojoj će biti razmatrano produženje mandata EUFOR-a. Predsjedavajući Džaferović je kazao da su međunarodne vojne snage sastavni dio Dejtonskog sporazuma, te da su nakon raspoređivanja dodatnih trupa EUFOR-a zaustavljeni sigurnosni incidenti koji su kulminirali u januaru ove godine nasrtajima na povratnike u entitet RS.

Predsjedavajući Džaferović je kazao da je Francuska jedan od najvažnijih prijatelja i strateških partnera Bosne i Hercegovine, koji je dao esencijalnu podršku zaustavljanju rata u Bosni i Hercegovini kroz međunarodnu intervenciju.

Skoro identične teme i poruke poslate su i nakon sastanka sa ambasadoricom Velike Britanije Dame Barbarom Woodward. Džaferović je skoro identično osudio secesionističke poteze Republike Srpske dodavši da oni utiču na sveukupnu evropsku sigurnost u trenutnoj vrlo krhkoj geopolitičkoj situaciji.

Džaferović sa ambasadoricom Velike Britanije u UN-u Dame Barbarom Woodward
Džaferović sa ambasadoricom Velike Britanije u UN-u Dame Barbarom Woodward

Predsjedavajući Predsjedništva BiH je tokom razgovora pozdravio odluku Vlade Ujedinjenog Kraljevstva o uvođenju sankcija zvaničnicima iz entiteta Republika Srpska odgovornim za secesionističke aktivnosti.

Posebna pažnja posvećena je potrebi da se Zapadni Balkan oslobodi ovisnosti o ruskom gasu i nafti, a u kontekstu toga je istaknut značaj izgradnje južne interkonekcije u Bosni i Hercegovini.