Đaci u Sarajevu svakog drugog dana nastavu će pratiti videopozivom od kuće?
Potvrdila je da se odustaje od prakse iz prošle godine prema kojoj su đaci sedam dana išli u školu, a sedam nastavu pratili online. Kako je kazala, to se ove godine neće dešavati, jer se gubi kontinuitet u obrazovnom procesu. Sada je, prema njenim riječima, taj model prevaziđen i bit će unaprijeđen.
"To je podrazumijevalo duge pauze i dostavu materijala. Učenici su kod kuće bili usmjereni da rade samostalno ili s roditeljima. Kroz priručnik koji smo pripremili u julu, kombinovani model podrazumijeva da će se to odvijati putem live streama, videopoziva, tako da će i djeca kod kuće moći direktno pratiti sve ono što se dešava u učionici. Rotacija grupa će biti dinamičnija, nećemo imati blok od sedam dana, već će jedna grupa u školu ići u ponedjeljak, srijedu i petak, a sljedeće sedmice u utorak i četvrtak, ili čak i na dnevnoj bazi. Tu ćemo autonomiju ostaviti i školama, sve zavisi od veličine škole, broja učenika...", kazala je Hota-Muminović.
Rekla je da je idealan model gdje su svi učenici i nastavnici u školama, ali da toga u vremenu pandemije nema.
"Kakvu god odluku donesemo, ona neće biti idealna i ona je u suštini iznalaženje najboljeg načina, s najmanje štete. Najmanje štete znači što veći broj učenika što češće u učionici i tu ćemo pronaći algoritam", kazala je ministrica.
Kako je dodala, Krizni štab ima niz zaključaka i njihova je preporuka da nastava krene u punom obimu.
"Mi ćemo provjeriti da li to podrazumijeva i druge represivne mjere koje je spominjao premijer Edin Forto, tako da će to sve biti dio diskusije koju će Vlada imati s Kriznim štabom. U ponedjeljak ćemo znati kakav je konačan zaključak o tome", navela je Hota-Muminović.