Faktor nestabilnosti
28

Dodikovi potezi privlače pažnju na sve većem nivou, da li je spreman za takvu igru

F. H.
Baerbock i Blinken razgovarali i o Dodiku (Ilustracija: A. L./Klix.ba)
Baerbock i Blinken razgovarali i o Dodiku (Ilustracija: A. L./Klix.ba)
Politička kampanja koju vodi predsjednik entiteta RS Milorad Dodik je nakon više godina počela da privlači pažnju i na najvećem nivou međunarodnih odnosa. Dodiku to ne bi trebalo biti ugodno, posebno ako se uzmu globalna politička kretanja.

Milorad Dodik je tip političara koji u svojim nastupima i predstavljanju vanjske politike nerijetko ističe čekanje pravog trenutka i geopolitičkih okolnosti za povlačenje određenih poteza. Dodik je tako u julu prošle godine gostujući na RTRS kazao da je secesija RS-a izglednija nego ranije jer se politička arhitektura širom svijeta značajno promijenila.

Osim naizgled bezglavog jurišanja na državu i pokušaja urušavanja institucija i ugleda države, Dodik je tako nakon ruske invazije na Ukrajinu "povukao ručnu", što je i sam priznao navodeći da je zbog promijenjenih okolnosti promijenio pristup.

Iako je naivno očekivati da će Međunarodna zajednica riješiti probleme u Bosni i Hercegovini, barem dok to ne postanu i njeni problemi Dodikovi sve destruktivniji potezi u Bosni i Hercegovini, ali zasigurno i otvoreno prijateljstvo sa Rusijom i posjete ovoj državi počelo je da privlači pažnju na najvećem nivou.

Tokom za čitav svijet značajnog sastanka ministrice vanjskih poslova Njemačke Annalene Baerbock i američkog državnog sekretara Antony Blinkena, Bosna i Hercegovina je zbog poteza Dodika istaknuta kao jedno od pitanja o kojima je razgovarano. O značaju ovoga ukazuje da su ostale teme o kojima se razgovaralo na sastanku bile Ukrajina, tj. agresija Rusije na ovu državu, Kina i Tajvan.

"Mislim da je vrijedno istaći da smo razgovarali o regionalnoj sigurnosti u Evropi, a posebno u Bosni i Hercegovini. Veoma cijenimo vodstvo Njemačke kada je u pitanju ograničavanje nekih finansijskih tokova predsjedniku Republike Srpske Dodiku", rekao je Blinken nakon sastanka.

Također je spomenuto da su razgovarali o jačanju EUFOR-a u sklopu misije Althea.

"Razgovarali smo o tome kako Evropska unija može održati pritisak na aktere koji BiH izlažu velikom riziku, posebno Dodiku, koristeći sve potrebne alate i jačajući sposobnost misije stabilnosti", kazao je Blinken.

Posljednje provokativne aktivnosti Dodika, istaknuto prijetnje hapšenjem visokom predstavniku Christianu Schmidtu, dovele su do toga da se Dodikovo ponašenje dovodi u ravan sa drugim ključnim sigurnosnim izazovima sa kojima se susreće svijet. To bi za Dodika mogla da bude jako loša vijest i znak da ako crvene linije već nije prešao već sada onda im se opasno približio.

Uspjesi Dodikove političke strategije su se krili u tome da je on u Bosni i Hercegovini održavao tinjajuću političku nestabilnost, dovoljnu za provociranje patriotskih snaga, ali nedovoljne ozbiljne da bi se njima bavio bilo ko osim nekih službenika na nižim nivoima. Otvoreno je pitanje kako će se Dodik snaći ako se njegovim ponašanjem počnu baviti funkcioneri kojima Bosna i Hercegovina nije samo jedna stepenica u karijeri.