Donosimo detalje o dualnom obrazovanju u Sarajevu: Poznato i koliko će iznositi novčana naknada
Među državama u kojima je to slučaj su Austrija, Švicarska i Njemačka. Ove zemlje su paradigma spomenutog modela obrazovanja jer je on jedan od razloga njihove ekonomske razvijenosti. Dualno obrazovanje nije praktična nastava kakva postoji u bh. srednjim stručnim školama, već podrazumijeva plaćeni rad.
U Bosni i Hercegovini se nekoliko godina nagoviještava uvođenje ovog obrazovnog modela. U Kantonu Sarajevo je nedavno istekao desetodnevni rok za podnošenje prijedloga, sugestija i primjedbi na Nacrt zakona o dualnom obrazovanju. Plan je da primjena navedenog zakona počne u 2025/2026. školskoj godini.
Ministrica za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo Naida Hota-Muminović (NiP) je u razgovoru za Klix.ba dala više informacija o dualnom obrazovanju koji je jedan od strateških ciljeva resornog ministarstva, a na čijoj se realizaciji radi tri godine.
Koje škole će biti obuhvaćene
Naša sagovornica je ukazala u kojim školama će se primjenjivati dualno obrazovanje.
"Namjera je da postepeno i u skladu s interesom privrednih subjekata sve srednje škole za stručno osposobljavanje (srednje tehničke škole u četverogodišnjem trajanju i srednje stručne škole u trogodišnjem trajanju) budu uključene u dualno obrazovanje. Ne postoji mogućnost uvođenja dualnog obrazovanja u sve stručne škole i u svim zanimanjima odmah nakon stupanja na snagu zakona o dualnom obrazovanju", navela je.
Kako do radnog angažmana
Na pitanje da li će učenik tražiti poslodavca kod kojeg će raditi ili će škola tražiti poslodavca kod kojeg će učenik raditi ili će postojati obje mogućnosti, odgovorila je da će zapravo privredni subjekat, koji bude uključen u dualno obrazovanje, biti obavezan pronaći učenika kojeg će radno angažovati.
Osim toga, kako je istakla Hota-Muminović, privredni subjekat će biti odgovoran za sistematično i kvalitetno učenje kroz rad, i to u skladu s nastavnim planom i programom. Naglasila je da će odnosi škole i privrednog subjekta biti uređeni ugovorom, a u skladu sa zakonom.
Od kojeg do kojeg razreda će se pohađati dualno obrazovanje
Učenici škola s trogodišnjim trajanjem će dualno obrazovanje pohađati od drugog razreda, i to:
-
U drugom razredu dva dana sedmično;
-
U trećem razredu tri dana sedmično.
Učenici škola s četverogodišnjim trajanjem će dualno obrazovanje pohađati također od drugog razreda, i to:
-
U drugom razredu dva dana sedmično;
-
U trećem razredu tri dana sedmično;
- U Četvrtom razredu dva dana sedmično.
Resorna ministrica je navela pod kojim uslovom će učenici škola s četverogodišnjem trajanjem moći biti radno angažovani u prvom razredu.
"Učenje kroz rad se može realizirati jedan dan sedmično u prvom razredu ako se utvrdi da postoji interes privrednog subjekta", obrazložila je.
Pitali smo je koliko sati će učenik moći raditi u nekoj kompaniji.
"Učenje kroz rad će se realizirati u skladu sa školskim kalendarom tokom školske godine u periodu od 8 do 19 sati, najduže šest sati dnevno, u skladu s planom realizacije učenja kroz rad. Učenje kroz rad će se realizirati u cjelosti kod jednog, odnosno više privrednih subjekata - članova konzorcija, u skladu s planom realizacije učenja kroz rad", odgovorila je.
Novčana naknada
Potvrdila nam je da će učenici biti plaćeni za svoj rad, a da će visina tog novčanog iznosa biti određena prema prosječnoj neto plati u Federaciji Bosne i Hercegovine tokom prošle godine, i to:
-
10 posto od prosječne neto plate u prvom razredu;
-
20 posto od prosječne neto plate u drugom razredu;
-
20 posto od prosječne neto plate u ostalim razredima.
Hota-Muminović je ukazala da će privredni subjekat moći dodatno novčano nagraditi učenika u iznosu koji je veći od navedenih.
Najavila je da će iz budžeta Kantona Sarajevo biti osigurana finansijska sredstva kao podrška privrednim subjektima za provedbu dualnog obrazovanja. Visina te novčane podrške bit će, kako je navela, od 0,05 posto do 0,2 posto budžeta iz prethodne godine.
Prava i obaveze
Nagovijestila je i to da će prava i obaveze učenika, škola i privrednih subjekata biti regulirana s dvije vrste ugovora:
-
Ugovor o dualnom obrazovanju kojim se reguliraju odnosi između škole i privrednog subjekta, odnosno članova konzorcija privrednih subjekata (kod konzorcija se potpisuju pojedinačni ugovori za svaki privredni subjekat koji je dio konzorcija ;
-
Ugovor o učenju kroz rad kojim se reguliraju odnosi između privrednog subjekta i učenika, odnosno zakonskog zastupnika učenika, finansijska sredstva za refundiranje dijela ili svih troškova dualnog obrazovanja u prethodnoj školskoj godini.
Ugovor o učenju kroz rad zaključuju, kako je obrazložila ministrica za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo, privredni subjekat i učenik, odnosno roditelj ili drugi zakonski zastupnik učenika.
"Učenik, odnosno roditelj ili drugi zakonski zastupnik učenika može zaključiti ugovor o učenju kroz rad s više privrednih subjekata s kojima je škola zaključila ugovor o dualnom obrazovanju ako je to neophodno zbog realizacije cjelokupnog sadržaja nastavnog plana i programa", dodaje.
Objasnila je pod kojim uslovima privredni subjekat će imati pravo raskida ugovora o učenju kroz rad:
-
Ako je ugovor bio zaključen na osnovu lažnih podataka i dokumenata;
-
Ako učenik izgubi status redovnog učenika;
-
Ako učenik krši obaveze utvrđene ugovorom o učenju kroz rad, propisima kojima se tretira srednje obrazovanje, zakonom kojim se tretira dualno obrazovanje te internim propisima privrednog subjekta;
-
Ako se učeniku promijenilo zdravstveno stanje te prema mišljenju nadležne zdravstvene ustanove nije u mogućnosti nastaviti školovanje za obrazovni profil za koji se školuje;
-
Ako nastupe drugi slučajevi predviđeni propisima kojima se tretiraju obligacioni odnosi.
Privredni subjekat će biti obavezan da bez odlaganja obavijesti školu i resorno ministarstvo o raskidu ugovora o učenju kroz rad.
Nadalje, sagovornica Klix.ba je objasnila pod kojima uslovima zakonski zastupnik učenika će imati pravo raskida ugovora o učenju kroz rad:
-
Ako učenik izgubi status redovnog učenika;
-
Ako se učeniku promijenilo zdravstveno stanje te prema mišljenju nadležne zdravstvene ustanove nije u mogućnosti nastaviti školovanje za obrazovni profil za koji se školuje;
-
Ako privredni subjekat ne ispunjava obaveze iz ugovora o učenju kroz rad;
-
Ako je doneseno rješenje o prestanku ispunjenosti uslova za izvođenje učenja kroz rad;
-
Ako privredni subjekat povrijedi prava učenika, a koja su propisana zakonom i drugim propisima;
-
U drugim slučajevima predviđenim propisima kojima se uređuju obligacioni odnosi.
Učenik ili njegov zakonski zastupnik će biti obavezan da bez oblaganja pismeno obavijesti školu o raskidu ugovora o učenju kroz rad.
Radno iskustvo
Hota-Muminović je ukazala da ne postoji zakonska mogućnost da učenje kroz rad bude prepoznato kao radno iskustvo, a kao razlog za to je istakla postojeće propise na entitetskom nivou.
Potvrdila je i to da je plan da sve srednje škole za stručno obrazovanje budu uključene u dualno obrazovanje. Kao razloge za to je istakla nedovoljan broj sati praktične nastave, nedovoljno konkurentne osobe na tržištu rada nakon završetka srednje škole i usklađivanje obrazovanja s potrebama tržišta rada.