Ja, i?
92

Dragan Mektić priznao da je zloupotrijebio položaj, no slučaj je zastario

D. Be.
Foto: D. S./Klix.ba
Foto: D. S./Klix.ba
Bivši ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić prije tri dana javno je priznao kako je tokom karijere zloupotrijebio položaj te direktno utjecao na zapošljavanje dvije osobe, rođake novinara Slobodana Vaskovića.

"On me jednom molio da mu pomognem, negdje vezano za zapošljavanje sina njegove sestre, koji je, kako je on rekao, bolovao od raka, da su ostali bez egzistencije. I ja sam, evo mogu slobodno da kažem, iskoristio svoj utjecaj i pomogao. Znam da to predstavlja određenu vrstu korupcije. Svjesno je priznajem, svjesno prihvatam odgovornost i sve posljedice iz te odgovornost, ali nisam mogao to da prešutim. To je bio momak od 21 godinu, radio je 3-4 mjeseca, jedan dan došao s posla ručao, legao i umro u svojoj kući. Iza njega je ostala žena s djetetom od tri mjeseca, bez ikakve egzistencije. Onda me on (Vasković op.a.) molio da pomognem i njoj, jer nema egzistencije, da se zaposli. Hajde, smatrao sam, na neki način je humano da pomognem da nađe neko zaposlenje. I ta se isto, majka tog djeteta, zaposlila i počela raditi. I to je tako bilo. Kad je prošlo 2-3 mjeseca, tražio je da mu zaposlim drugog brata, a ja sam rekao 'druže, to ne mogu i to više nema kraja'. Izašao sam ususret jednom, pa još jednom...", ispričao je Mektić na konferenciji za medije u Banjoj Luci protekle subote.

U vrijeme kada je svjesno zloupotrijebio položaj i iskoristio svoj utjecaj, 2006. godine, Mektić je bio na čelu Službe za poslove sa strancima BiH. Od tada je prošlo 16 godina i taj vremenski period Mektića oslobađa od odgovornosti jer je, pravno, slučaj zastario.

Mektić, kako nam danas kaže, ne zna da li je slučaj zastario, ali je spreman odgovarati i kaje se jer više nije mogao šutjeti na Vaskovićeve optužbe da je narkodiler.

Krivični zakon BiH predviđa od šest mjeseci do pet godina zatvora za službenu ili odgovornu osobu u institucijama BiH koja iskoristi svoj položaj ili ovlasti, prekorači granice svojih službenih ovlasti ili ne izvrši svoje službene dužnosti, pribavi sebi ili drugom kakvu korist, drugom nanese kakvu štetu ili teže povrijedi prava drugog.

U obzir treba uzeti da pribavljena imovinska korist, vjerovatno, nije prešla 10.000 KM s obzirom na to da je osoba, prema Mektićevim riječima, radila samo nekoliko mjeseci.

Član 14. Krivičnog zakona BiH tretira zastarjelost krivičnog gonjenja i kaže da se krivično gonjenje ne može poduzeti kad od učinjenog krivičnog djela protekne 10 godina za krivično djelo s propisanom kaznom zatvora dužom od tri godine.

Dakle još 2016. godine Mektiću je "zastarjelo" krivično djelo koje je počinio, ali za koje se nije saznalo sve do februara 2022. godine.

Iako je Mektić danas pravno-formalno čist, njegovo priznanje je nezapamćeno na bh. političkoj sceni s obzirom na to da je nekadašnji državni ministar javno priznao da je iskoristio svoj snažan utjecaj da bi određene osobe dobile zaposlenje. Pitanje je da li je Mektić zapošljavao u periodu dok je bio ministar sigurnosti BiH, jer taj period još ne spada u "zastario".

Iz Tužilaštva BiH za ovaj slučaj su rekli da skupa s partnerskim agencijama i institucijama svakako prate i medijske navode i izjave, koji se mogu dovesti u vezu s počinjenjem korupcije i kazenih djela iz nadležnosti Tužilaštva BiH.

Mektić je političku karijeru započeo 2003. godine, kada je imenovan za zamjenika ministra sigurnosti BiH. Nakon tri godine prelazi na čelo Agencije za poslove sa strancima BiH. U politiku se vraća u aprilu 2015. godine kao ministar sigurnosti BiH.