Povodom 27. januara, Dana sjećanja na žrtve holokausta, Društvo odaje počast milionima ubijenih Jevreja, Roma i drugih nevinih žrtava nacističke mržnje, proganjanih i zatvaranih u koncentracione logore širom Evrope.
"Nakon što su 27. januara 1945. godine savezničke trupe oslobodile Aušvic, koncentracioni logor u kojem je ubijeno više od milion ljudi, Generalna skupština OUN-a proglasila je 27. januar Danom sjećanja na žrtve holokausta uz svečano obećanje 'da nikada više neće propustiti da reagira na zločine genocida'", podsjeća Društvo za ugrožene narode za BiH u saopćenju za javnost.
Kako ističe, pedeset godina poslije ovog svečanog obećanja, OUN je propustila da reagira na masovna protjerivanja, deportacije u koncentracione logore, masovna silovanja, masovna ubijanja u srcu Evrope - u Bosni i Hercegovini.
"UN ne samo da nisu primijenile Konvenciju o sprečavanju i kažnjavanju genocida već su dozvolile da se pod njihovom zastavom i njihovom 'zaštitom', u enklavi Srebrenica dogodi genocid u kojem je ubijeno više od 8.000 Srebreničana", naglasila je Fadila Memišević, predsjednica Društva za ugrožene narode za BiH.
Iako je Međunarodni sud pravde u Den Hagu 2007. godine potvrdio da se u Srebrenici dogodio genocid, za šta su odgovorne policija i vojska Republike Srpske, ta činjenica se u Republici Srpskoj permanentno poriče, podvlači Memišević, tražeći da Parlamentarna skupština BiH donese zakon o kažnjavanju onih koji poriču da se dogodio genocid.