To su ključne poruke učesnika sastanka regionalne Inicijative za otvorene razgovore (Open Talks Initiative) održanog na Jahorini. Stručnjaci za eurointegracije, predstavnici privrede i civilnog društva uputili su administracijama u Sarajevu i Prištini prijedlog seta mjera koje bi omogućile relaksaciju najstrožeg viznog režima u Europi, koji postoji između BiH i Kosova.
Vođeni porukama deklaracija koje su na prethodnim sastancima Inicijative za otvorene razgovore u Sarajevu i Prištini podržali predstavnici 50 najvećih kompanija BiH i Kosova, privrednih komora, organizacija civilnog društva, medija, kulture i organizacija nacionalnih manjina, učesnici sastanka na Jahorini predlažu:
- Hitne sastanke delegacija Bosne i Hercegovine i Kosova na nivou stručnih službi ministarstava vanjskih poslova, u nekoj od zemalja u susjedstvu, kako bi se inicirali razgovori o liberalizaciji viznog režima;
- Uvođenje istih uslova za izdavanje viza kao u zemljama koje nisu priznale Kosovo, ali nisu onemogućile slobodno kretanje;
- Zaključenje sporazuma sa nekom od susjednih zemalja koje nisu članice EU - Crna Gora ili Makedonija
- U slučaju sporazuma sa Makedonijom, vize za građane Kosova i BiH izdavala bi Ambasada Makedonije u Sarajevu, odnosno Ambasada BiH u Skopju. Ovjeru javnih isprava građana Kosova vršila bi administracija Makedonije na poleđini isprave;
- U slučaju sporazuma sa Crnom Gorom, javne isprave građana Kosova ovjeravala bi administracija Crne Gore na poleđini isprave, a vize bi se izdavale u Ambasadi Crne Gore u Sarajevu, odnosno Ambasadi BiH u Podgorici.
- Prednost sporazuma sa Crnom Gorom je u istojezičnoj ovjeri, odnosno ne bi bilo potrebe da se vrši prevod i njegova ovjera, kao i geografska prednost, zbog položaja Crne Gore u odnosu na Kosovo, BiH i Srbiju. • Procedura i važenje: usklađeni sa zemljama EU koje izdaju vize za građane Kosova.
Ove preporuke bit će upućenje Predsjedništvu, Vijeću ministara i Ministarstvu vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, Vladi Kosova i Ministarstvu vanjskih poslova Kosova, predstavnicima regionalnih i međunarodnih organizacija u BiH i na Kosovu od kojih partneri Inicijative za otvorene razgovore očekuju da počnu hitno provođenje preporuka, u interesu građana i privrede.
Koordinator Inicijative Željko Veljković iz regionalne Fondacije Dokukino naglasio je na konferenciji za medije da između BiH i Kosova ne postoji vizni režim te da je riječ o sistemu kreiranom tako da razdvaja porodice, sprječava privrednu i kulturnu saradnju na području premreženom historijskim, trgovinskim i ličnim vezama.
"Šest miliona ljudi danas su taoci stava da su pitanja ljudskih prava i trgovine politička pitanja, a ona to nisu. Istovremeno, između Srbije i Kosova nema viza,već građani putuju sa ličnim kartama, dok privreda Srbije konstantno povećava plasman svoje robe na Kosovo", kazao je Veljković.
"Privreda Bosne i Hercegovine svakog mjeseca gubi dva miliona eura i mnogo šansi za nove poslove, zbog toga što su privrednici BiH i Kosova onemogućeni da dogovaraju i sprovode zajedničke poslove. Našu robu na Kosovu zamjenjuje roba iz drugih zemalja i to tržište će vrlo brzo biti zauvijek izgubljeno", naglasio je Mirsad Jašarspahić, predsjednik Privredne komore Federacije BiH, naglašavajući da privreda snažno podržava zahtjeve i preporuke Inicijative za otvorene razgovore.
Politička analitičarka Svetlana Cenić podsjetila je na konferenciji za medije da je Europska komisija 4. maja preporučila stavljanje Kosova na bijelu šengensku listu, te da članice EU koje ne priznaju nezavisnost Kosova, ne sprječavaju slobodu kretanja i trgovine.
"BiH je preuzela obavezu da prati politiku EU, a i sama je pokazala da su pitanja priznavanja država odvojena od pitanja slobode kretanja, omogućavajući nosiocima putnih isprava Tajvana nesmetana putovanja. Zato očekujemo da će administracija BiH i u slučaju Kosova pokazati opredjeljenost za eurointegracije, ali i poštovanje interesa sopstvenih građana i privrede", naglasila je Cenić.
Inicijativa za otvorene razgovore projekat je regionalne Fondacije Dokukino, u okviru programa Vlada 2.0.