Predsjednik SPUS-a
581

Faruk Dević: Predložio sam zabranu "pranja" diploma privatnih fakulteta na UNSA

B. R.
Faruk Dević za Klix.ba govorio o radu SPUS-a (Foto: SPUS)
Faruk Dević za Klix.ba govorio o radu SPUS-a (Foto: SPUS)
Studentski parlament Univerziteta u Sarajevu (SPUS) je dobio novo rukovodstvo. Za predsjednika je izabran Faruk Dević koji je tim povodom govorio za naš portal.
Student je Pravnog fakulteta, a na poziciji predsjednika SPUS-a je naslijedio Hamzu Vahida el-Dina.

Osvrnuo se na glasine o nepravilnostima u izboru rukovodstva SPUS-a i stranačkom utjecaju na ovu organizaciju. Komentarisao je rad svog prethodnika i obrazložio šta on planira uraditi.

Tema razgovora bili su problemi studenata fakulteta zdravstvene grupacije. Pitali smo ga da li je bio adekvatan zahtjev SPUS-a da se omogući bezuslovni upis u sljedeću akademsku godinu i šta će učiniti da se poboljša visoko obrazovanje.

Govorio je o zakonu o studentskom standardu i saradnji s novom vlašću u Kantonu Sarajevo.

Nakon što je izabrano novo rukovodstvo SPUS-a pojavili su se navodi o nepravilnosti u izboru. To nije prvi put da se dešava, takve glasine su se pojavljivale u posljednjih nekoliko izbora.

Da li je tačno da je za izbor znao vrlo mali broj studenata i da vi niste imali protukandidata?

Način izbora za Izvršni odbor i rukovodstvo Studentskog parlamenta zakonski i statutarno je propisan da se u odnosu na studente univerziteta vrši posrednim putem.

Naime, studenti neposredno biraju svoje predstavnike u studentska vijeća te isti delegiraju kandidate i delegate za sjednice skupštine SPUS-a.

O održavanju izbora i sjednice skupštine sva studentska vijeća su obaviještena te su skoro svi predstavnici studentskih vijeća prisustvovali skupštini.

Povjerenje novom sazivu SPUS-a je dodijeljeno velikom većinom i širokom podrškom od delegata iz matičnih vijeća fakulteta.

Već nekoliko godina se SPUS dovodi u vezu s vlašću tj. sa Strankom demokratske akcije (SDA). Neki smatraju da je postao stranački organ i da zbog toga nema povjerenje velikog broja studenata.

Jeste li vi član i/ili aktivista SDA i da li je stranačka pripadnost ključna da neko bude izabran za predsjednika?

Upoznati smo o navodnim optužbama koje SPUS dovode u korelaciju s političkim opcijama. Međutim, dio dogovora novog saziva je da radimo na stvarima koje će povećati interakciju sa studentima i veće povjerenje koje je neophodno da bi došlo do implementacije rješenja koja smo osmislili za postojeće probleme.

Dosadašnji poslovi SPUS-a kojima ćemo se mi nastaviti baviti su nastojanje poboljšanja studentskog standarda kroz zalaganje za rekonstrukciju i adaptaciju studentskih domova, iniciranja i rada na Zakonu o studentskom standardu, digitalizaciji birokratije na univerzitetu i sl.

U ovom kontekstu, fokus na političke stranke i provođenja ideja istih unutar organizacije bi bio velika distrakcija, i svakako za trenutni saziv neprihvatljiv.

Kako biste ocijenili rad dosadašnjeg predsjednika SPUS-a Hamze Vahida el-Dina?

Prethodni saziv SPUS-a je prvi saziv u historiji koji je morao djelovati u vanrednim uslovima nastalim pojavom pandemije. U takvim uslovima, smatram da je SPUS djelovao veoma dinamično i sistematično u cilju zaštite prava i interesa svih studenata na Univerzitetu u Sarajevu.

Ostvarene su važne promjene i normativi, konkretno izmjenama Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo, pokrenute su inicijative o povratu novca studentima u studentskim domovima koji su pretvoreni u izolatorij, zatraženo smanjenje školarina...

Također, jednim od većih uspjeha smatram napore koje je SPUS uložio kako bi se poboljšalo stanje u studentskim domovima, što je rezultiralo izdvajanjem 3,2 miliona KM za utopljavanje objekata.

Prethodni mandat je obilježila i aktivnost SPUS-a pri formiranju Unije studenata Federacije Bosne i Hercegovine, koja je zajedničko studentsko entitetsko tijelo.

Šta će studenti dobiti izbrom vas za predsjednika?

Na izbornoj skupštini sam iznio plan rada koji se sastoji od osam tačaka. Prva i jedna od prioritetnih je digitalizacija birokratije na Univerzitetu i omogućavanje maksimalne efikasnosti studiranja.

Naime, studij u uslovima uzrokovanim pojavom pandemije i prelaskom na online režim rada pokazao je da je digitalizacija jedna od najvažnijih promjena koje moraju uslijediti na univerzitetu.

Druga tačka, koja također spada u prioritetne, jeste djelovanje kroz normativnu djelatnost i to konkretno iniciranjem i učestvovanjem u pisanju zakona o studentskom standardu i studentskom radu koji su neophodni kako bi se zaštitila prava i interesi studenata.

U planu rada sam predložio i nastavak rada i finalizaciju inicijativa zabrane "pranja" diploma privatnih fakulteta na Univerzitetu u Sarajevu te u tom cilju i prijedlog uvođenja prijemnog ispita na drugom ciklusu studija na Univerzitetu kako bi svi studenti bili postavljeni u jednaku poziciju.

Novi saziv SPUS-a će u svom mandatu raditi na ekstrakurikularnom povezivanju studenata, osnivanjem klubova zajedničkih interesa te takmičenja, festivala i što je od velike važnosti, nastaviti neformalno obrazovanje studenata s ciljem sticanja što većeg broja sposobnosti i vještina koje će mladi ljudi posjedovati kada završe svoj studij i stupe na tržište rada.

Kako će se SPUS odnositi prema problemima koje imaju studenti fakulteta zdravstvene grupacije? Kako ćete im pomoći?

Studentski parlament aktivno komunicira sa studentima fakulteta zdravstvene grupacije koji su između ostalog i članovi Izvršnog odbora, ali također i sa svim studentima koji sarađuju i rade u okrilju SPUS-a.

SPUS kao krovno studentsko tijelo je i u proteklom periodu insistirao na sastancima sa svim članovima ovog procesa. Univerzitet je obećao skoro rješavanje ove situacije te ćemo nastaviti zahtijevati i od osnivača i Univerziteta maksimalne napore pri iznalaženju dugoročnog rješenja ove problematike.

S tim u vezi, naša funkcija je prvenstveno savjetodavna prema svim organima koji imaju nadležnost da riješe navedene probleme. Na konto toga, SPUS je krovna institucija studenata koja ima za cilj savjetovanje sa studentima i ekspresiju njihovih zahtjeva, koristeći se demokratskim mehanizmima koji su u nadležnosti Parlamenta.

Možda čak i najvažnija uloga Studentskog parlamenta u ovim procesima je kontrola primjenjivosti i adekvatnosti svih rezultata koji nastanu u procesu odlučivanja i rješavanja problema od nadležnih.

Pandemija koronavirusa jeste veliki finansijski udar na studente i roditelje i to je navedeno kao jedan od razloga zašto je SPUS tražio bezuslovni upis u sljedeću akademsku godinu.

Zar je korektno da se time jednako tretiraju studenti koji su učili da ispune uslove za upis i oni koji nisu učili? Nije li bilo prihvatljivije da insistirate na finansijskim olakšicama upisa, a da se ne obezvređuju znanje i trud?

Iako u proteklom sazivu nisam bio član rukovodstva niti Izvršnog odbora, kao osoba koja je zastupala prava i interese studenata Pravnog fakulteta, i kao takva sarađivala sa SPUS-om, ponudit ću svoj vid na navedeno pitanje.

Naime, zahtjev SPUS-a u vezi s upisom u narednu akademsku godinu, bio je, kao što je i javnost upoznata, prijenos tri predmeta na iduću godinu, odnosno 15 ECTS bodova.

Taj zahtjev je postavljen strogo kao kompenzacija za objektivno loše izvođenje i nesnalaženje u uslovima provođenja online nastave i neadekvatno koncipiranih ispita.

Bezuslovni prelazak je rješenje koje je pred Skupštinu Kantona Sarajevo dostavila Vlada, a ne Studentski parlament.

S obzirom na finansijske posljedice nastale pojavom pandemije, SPUS je također tražio olakšice prilikom upisa naredne akademske godine, i to u visini od 30 posto. Zahtjev je upućivan Vladi Kantona u više navrata, veliki broj sastanaka je održan, međutim do tih olakšica još uvijek nije došlo.

Obrazovanje od predškolskog do visokoškolskog nije adekvatno. Univerzitet u Sarajevu ima vrlo loš status u odnosu na svjetske univerzitete. Uslovi studiranja su također vrlo loši - dobro znate da su uslovi boravka u studentskim donovima katastrofalni.

Da li ćete zbog navedenih i drugih problema vršiti snažan pritisak i javno izražavati nezadovoljstvo kao što se to činili kao u slučaju insistiranja za bezuslovni upis?

Neki od programskih ciljeva SPUS-a su upravo kontinuirana briga o statusnim pitanjima studenata u vezi sa studijem, briga o studentskom standardu i pravima, zalaganje za slobodu i unapređenje naučnog, umjetničkog i nastavnog obrazovnog procesa.

Također, kroz plan i program rada za mandat 2020/21. može se uvidjeti da su primarne aktivnosti kojima će se Studentski parlament baviti strogo vezane za upravo te ciljeve poboljšanja kako administrativnih procesa, tako i kroz Komisiju za nastavu i reformu će se insistirati na poboljšanju kvaliteta i modernizaciji nastavnih tehnika.

Ono što je važno naglasiti, jeste i tačka plana rada kojom će se baviti Studentski parlament, a to je iniciranje rješavanja problematike nepriznavanja položenih ispita na programima razmjene prilikom povrata i nastavka studiranja na Univerzitetu u Sarajevu.

Obećali ste da ćete se zalagati da Kanton Sarajevo dobije zakon o studentskom standardu. Šta će se promijeniti za studente ako se usvoji ovaj zakon?

Studentski standard je prvenstveno dio Bolonjskog procesa na kojemu se zasniva akademsko obrazovanje mladih ljudi. Međutim, do današnjeg dana zakon o studentskom standardu u Kantonu Sarajevo ne postoji, uprkos brojnim nastupima osoba nadležnih za predlaganje i donošenje istog.

Od krucijalne važnosti je sistemsko uređenje pitanja u vezi studentskog standarda, konkretno smještaja, subvencije prijevoza, kvaliteta ishrane i zdravstvenog osiguranja studenata.

Poučeni aferama u prošlosti, od iznimne bitnosti je normativna regulacija i zaštita studenata u radnopravnim odnosima koji uprkos pravilima, su u velikoj mjeri dio društvene zbilje.

Izgledno je da će Kanton Sarajevo dobiti novu vladu. Ranije je predsjednik Naroda i pravde (NiP) Elmedin Konanković najavio da će se vjerovatno formirati dva ministarstva obrazovanja. Jedno koje će biti posvećeno osnovnom i srednjem obrazovanju, a drugo koje će se baviti samo visokim obrazovanjem i naukom. Šta mislite o ovoj ideji?

SPUS je i prije dvije godine ukazivao na potrebu povećanja kapaciteta Ministarstva obrazovanja i čak ovu ideju koja se spominje. Takva promjena je nužno potrebna, međutim potrebno je da to bude jedno veoma kvalitetno rješenje gdje će se povećati kapaciteti Ministarstva, u kojim će se rad u vezi nauke i visokog obrazovanja voditi na najvišem nivou, što jedino i priliči Univerzitetu u Sarajevu.

Šta očekujete od novog ministra obrazovanja?

Prije svega očekujemo dobru saradnju, razumijevanje i podršku pri borbi za studentska prava. Pozicija ministra obrazovanja u vladi koja je osnivač univerziteta mora biti značajna za poboljšanje statusa studenata.

Očekujemo i aktivno učešće u poboljšanju kvaliteta visokog obrazovanja i što boljeg rangiranja Univerziteta na svjetskoj listi. Krajnje je vrijeme da UNSA dospije na eminentnu Šangajsku listu.

Od novog ministra se nadamo da će se ozbiljno posvetiti studentskom standardu koji nažalost još nije prepoznat u onoj mjeri u kojoj mora biti. Podrška studentskim domovima u smislu ulaganja i poboljšanja uslova kvalitete života studenata je za Studentski parlament od velike važnosti.

Pitanje Kampusa Univerziteta i prostora za vannastavne aktivnosti je specifikum kojim se želimo ozbiljno baviti i omogućiti studentima kvalitetna i adekvatna mjesta za socijalizaciju, učenje, odmor te naravno pristup ishrani po promotivnijim cijenama.

Očekujemo da će vladajuće strukture u budućnosti posvetiti mnogo više pažnje ovim pitanjima.