Sanacija
111

Fasada Centralne banke BiH za dva mjeseca u osvježenom ruhu, cijena radova 100.000 KM

Piše: I. P.
(Foto: Nedim Grabovica/Klix.ba)
Zgrada Centralne banke Bosne i Hercegovine, jedan od najmonumentalnijih objekata u glavnom gradu BiH, nedavno je ograđena skelama koje su označile početak restauracije.

"S obzirom na to da se radi o objektu koji je star blizu 80 godina, vremenom je došlo do oštećenja pojedinih dijelova fasade, istaka i terasa koje se nalaze na južnoj strani objekta (Titova ulica). Centralna banka Bosne i Hercegovine je, imajući u vidu zakonsku obavezu o održavanju objekta i sigurnosti građana, poduzela aktivnosti na sanaciji objekta", potvrdili su za Klix.ba iz Centralne banke BiH.

Naime, radi se o sanacionim radovima na oštećenjima pojedinih dijelova fasade, istaka i terasa te sanaciji vanjske rasvjete.

Kako se radi o objektu koji je proglašen nacionalnim spomenikom, početku izvođenja radova prethodilo je niz aktivnosti koje je odobrio Kantonalni zavod za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa.

Centralna banka BiH samostalno finansira restauraciju. Cijena izvođenja radova na sanaciji je 104.491,53 KM, a rok završetka radova je 90 dana od dana uvođenja u posao tj. od 1. juna 2017. godine.

Nacionalni spomenik

Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine 2009. godine je donijela odluku o proglašenju objekta nacionalnim spomenikom.

Nacionalnim spomenikom se pored objekta smatra i pokretna imovina koju uključuje sedam umjetničkih slika, četiri stare kase, stari ormar iz radionice R. Tànczosa, bista Vladimira Perića Valtera, dvije bronzane figure na ulazu zgrade i bronzana skulptura "Kupačica" koja se nalazi u parku iza zgrade.

Objekat Narodne (Centralne) banke u Sarajevu se nalazi u dobrom stanju što je posljedica redovnog održavanja objekta.

Kako je objašnjeno u Odluci o proglašenju nacionalnog spomenika, objekat ima veliku dokumentarnu vrijednost, s obzirom na očuvanost arhitektonskih elemenata, kamene plastike i skulpturalnih elemenata. U unutrašnjosti objekta su očuvani enterijerski elementi, kao što su mozaici i keramika na podovima, kamena gazišta stepeništa, unutrašnja stolarija i drugo. U objektu su pohranjene numizmatičke zbirke, umjetničke slike i drugi predmeti.

Beogradska moderna, banka, stanovi, nacistička komanda...

Izgradnja historijske građevine Narodne (Centralne) banke u Sarajevu započeta je 1929. godine u vremenu kada je većina arhitekata bila pod utjecajem moderne.

"Investitori tih kapitalnih objekata po pravilu su zahtijevali monumentalne objekte i smatrali su da moderna takvom zahtjevu ne može uspješno odgovoriti. Iz tog razloga izgrađen je objekt Narodne banke koji nije imao čista obilježja moderne, pogotovu u pogledu oblikovanja fasada. Godine 1929. projekt arhitekte Milana Zlokovića, pripadnika struje beogradske moderne, pobjeđuje na arhitektonskom konkursu. Zlokovićev projekt je svojevremeno izazvao polemike i različite ocjene javnosti. O tome svjedoči i citat iz Odluke Velikog župana Sarajevske oblasti o podizanju zgrade Glavne filijale državne Hipotekarne banke u Sarajevu iz maja 1929. godine: 'Fasada projektovane zgrade ne odgovara okolini'", stoji u opisu Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika.

Izgradnja je završena 1932. godine i do početka Drugog svjetskog rata radi kao Glavna filijala državne Hipotekarne banke. U periodu između dva svjetska rata objekt je služio kao banka, ali je imao i stambenu funkciju, jer su na sjevernoj strani bili smješteni stanovi uposlenika. Tokom nacističke okupacije i perioda NDH u zgradi je bila smještena Komanda njemačkih okupacionih snaga. Nakon završetka rata u objekt je smještena tadašnja Narodna banka NRBiH.

U nekoliko navrata tokom 20. vijeka prema sjeveru je vršena dogradnja objekta.