Postoji mnogo primjera
1

Filipović-Hadžiabdić: Žene daleko manje zastupljene od muškaraca u mnogim sferama bh. života

FENA
Filipović-Hadžiabdić je navela da postoje brojni primjeri na kojima je primjetna ta razlika (Foto: D. S./Klix.ba)
Filipović-Hadžiabdić je navela da postoje brojni primjeri na kojima je primjetna ta razlika (Foto: D. S./Klix.ba)
Direktorica Agencije za ravnopravnost spolova Samra Filipović-Hadžiabdić smatra da su u BiH žene daleko manje zastupljene od muškaraca u ekonomskom, javnom i političkom životu.

Kako je navela, primjera je mnogo, a kao najnovija ilustracija može poslužiti činjenica da su na nedavnim lokalnim izborima u više od 140 općina izabrane samo četiri izabrane načelnice

Naglasila je i toda uzroke ove pojave Agencija za ravnopravnost spolova kontinuirano propituje i analizira, a jedan od korjenskih uzroka takvog stanja je neravnopravnost žena u vlastitoj kući.

"Empirijske dokaze za tu tezu vam prezentujemo danas na osnovu istraživanja o uticaju rodne podjele porodičnih i kućanskih poslova na profesionalni život zaposlenih žena u Bosni i Hercegovini koje je Agencija za ravnopravnost spolova realizovala u okviru implementacije Gender akcionog plana Bosne i Hercegovine", dodala je Filipović-Hadžiabdić.

Naglasila je da pitanje usklađivanja privatnog i profesionalnog nije pitanje ličnog izbora, životnog stila ili spretnosti partnera u balansiranju porodičnih i radnih obaveza.

"To je strukturno pitanje, koje zahtijeva angažman u donošenju politika i zakona, kako bi se ženama omogućila ravnopravnost i ekonomska nezavisnost, jer danas one u najvećoj mjeri podnose teret neplaćenog rada. Zbog toga je ovo pitanje jedno od prioritetnih u Gender akcionom planu BiH, kao i u procesu integracija BiH u Evropsku uniju, kroz preuzimanje evropskih standarda ravnopravnosti spolova", podvukla je.

Podsjetila je da se naprimjer EU direktivom 1158 iz juna 2019. o ravnoteži između poslovnog i privatnog života roditelja, utvrđuju minimalni zahtjevi namijenjeni ostvarenju ravnopravnosti muškaraca i žena u pogledu njihovih mogućnosti na tržištu rada i postupanja na radnom mjestu, tako da se radnicima koji su roditelji olakša usklađivanje poslovnog i obiteljskog života.

"To je, ujedno, i zakonska obaveza u našoj zemlji - Zakonom o ravnopravnosti spolova u BiH je zabranjena diskriminacija po osnovu spola u radu i radnim odnosima, i kao takvu prepoznaje bilo koji nepovoljni tretman roditelja ili staratelja u usklađivanju obaveza iz porodičnog i profesionalnog života", rekla je Filipović-Hadžiabdić.

Naglašava da rodni stereotipi i tradicionalna podjela na rodne uloge utiču na društvene modele koji ženu često drže odgovornom za porodični i privatni život (za neplaćeni rad), a muškarca za javnu sferu i poslovni život (za plaćeni rad).

Ovo, pored ostalog, rezultira nejednakom podjelom domaćih i porodičnih obaveza, što je jedan, podvlači, od glavnih razloga za diskriminaciju žena na tržištu rada.

Filipović-Hadžiabdić ukazuje na važnost podsticanja mjera za usklađivanje privatnog i profesionalnog života kao što je, između ostalog, razvoj poslovne prakse koja uvažava porodični život i jednako je dostupna ženama i muškarcima, investiranje u "ekonomiju brige", kao i jačanje svijesti, podjednako kod muškaraca i kod žena, o potrebi ravnopravne podjele porodičnih i kućanskih poslova.

"Usklađivanje privatnih i profesionalnih obaveza direktno podržava žene i muškarce kao jedinke, zatim porodicu, a onda i ekonomsko osnaživanje i društveno-ekonomski prosperitet Bosne i Hercegovine", poručila je Filipović - Hadžiabdić.

Preuzmite https://drive.google.com/drive/folders/1L9_T_-o_r2CI3EqK2ZsqgYYWUhcUbnVM?usp=sharing