Preminuo u 58. godini
4

Fotograf Yannis Behrakis u svijet je slao slike iz ratne BiH o logorima, opsadi i ubijanju

Klix.ba
Foto: AFP
Foto: AFP
Reutersov fotograf Yannis Behrakis koji je preminuo u 58. godini, veći dio rata od 1992. do 1995. godine proveo je u BiH. Zajedno sa kolegom Kurtom Schorkom, bilježio je scene iz opkoljenog Sarajeva, razmjenu zarobljenika i oslobađanje logoraša iz svih dijelova BiH.

Ratne dane u našoj državi proveo je sa kolegama iz iste medijske kuće novinarom Kurtom Schorkom i kamermanom Markom Chisholmom, te AFP-ovim kamermanom i producentom Miguelom Gilom Morenom.

Behrakis i njegove kolege bili su poznati kao hrabri ljudi koji su bili svjesni rizika svog posla. Ni ranjavanja ih nisu spriječila da nastave raditi i otkrivati svijetu šta se dešavala u ratnim zonama u BiH, ali i širom svijeta.

Foto: Facebook
Foto: Facebook

Njihova priča ispričana je u knjizi "Mjesto na kraju svijeta" Janineija Di Giovannija, o radu u Sierra Leoneu.

Yannis je bio teško ranjen, a Kurt i Moreno su poginuli. Dio Kurtovog pepela sahranjen je u Sarajevu na groblju Lav pored groblja sarajevskih Romea i Julije- Boška i Admire, o kojima je radio priču u ratu i koji se borio da vrati njihova tijela najbližima. Dobio je i državljanstvo BiH, a jedna ulica u Sarajevu nosi njegovo ime.

Yannisove fotografije iz bh. ratnog perioda nalaze se u knjizi "The Bosnia Book Project. Bosnia 1992-1995" koju su objavili Jon Jones, Ziyah Gafić, Rémy Ourdan i Gary Knight. U njoj se nalazi 248 stranica koje čine radovi novinara i fotoreportera iz tog perioda.

Karijeru ratnog fotoreportera započeo je na području Jugoslavije, a potom je prešao u Kosovo i Albaniju. S Balkana je otišao na druge kontinente i bilježio užase borbi, strah, smrt, ljubav, izgladnjivanje, ljutnju, očaj, hrabrost i ljude koji su u jednom trenu ostali bez doma i postali beskućnici.

Ovaj posao radio je 30 godina i smatrali su ga najboljim fotografom njegove generacije.

Foto: Facebook
Foto: Facebook

"Bio je poput uragana koji je radio sve sate i noću i danju, nekada dovodeći sebe u rizik, kako bi dobio fotografiju kakvu je želio", rekao je njegov kolega i prijatelj, viši producent Vassilis Triandafyllou.

Karijeru je završio u rodnoj Grčkoj u kojoj je izvještavao o migrantskoj krizi i fotografisao borbu migranata da pobjegnu od ratnih terora, savladaju nemirno more i dođu na sigurno sa svojom djecom. Za to je i nagrađen Pulitzerom.

"Moja misija je da vam ispričam priču a vaše je da odlučite šta ćete uraditi. Moja misija je da se pobrinem da niko ne može reći 'Nisam znao'", kazao je na tadašnjoj dodjeli nagrade.

Yannis je preminuo u 58. godini nakon dugogodišnje borbe s rakom. Iza njega su ostale supruga, kćerka i sin. Neke od njegovih najboljih fotografija možete pogledati ovdje.