Gavrankapetanović: Moramo spremno dočekati četvrti val pandemije u BiH
Tokom dvodnevnog rada simpoziju su uživo prisustvovali mnogi ljekari iz cijele BiH, regiona i svijeta, a njih nekoliko hiljada je pratilo skup putem online platforme .
Na simpoziju se govorilo o najaktuelnijim temama vezanim za Covid i postCovid tretman i njegu pacijena. Ključ rada je bilo donošenje zajedničkih zaključaka radi spremnosti za dolazak četvrtog vala pandemije.
Na početku simpozija učesnicima se , u ime domaćina, obratio direktor Opće bolnice Ismet Gavrankapetanović, istakavši da je cilj ovog okupljanja razmijena iskustava o liječenju pacijenata od Covid-19, i analiza dosadašnjih rezultata "kako bi zdravstveni sistemi dočekali što spremnije četvrti val pandemije kojeg mnogi najavljuju.
"Svjedoci smo tragičnih iskustava u proteklom periodu, koja su se dešavala u cijelom svijetu. Sarajevske bolnice su bile pretrpane i želimo da spremno dočekamo ono što nas čeka. Podijelit ćemo ono što smo vidjeli i zaključili, sagledati dobre i loše stvari, kako bi bili spremniji za četvrti val", rekao je Gavrankapetanović.
Učesnike simpozija je pozdravio i ministar zdravstva Kantona Sarajevo Haris Vranić, istakavšio da je ovo odlična prilika za razmijenu iskustava. Izrazio je nadu da će u našoj zemlji proces vakcinacije uskoro početi u punom zamahu.
O iskustvima liječenja koronavirusa iz ugla različitih medicinskih disciplina predavanja je održalo 25 predavača iz cijele BiH te iz Zagreba, Beograda Rijeke i sa MAYO klinike u SAD-u.
Obrađene su teme o riziku i prevenciji plućne tromboembolije u Covid i post-Covid sindromu, poremećaji plućne funkcije kao post-Covid sindroma,liječenje Covid pacijenata iz perspektive nefrologa.
Bolest COVID-19 je obrađena i iz ugla psiholoških posljedica, kardiovaskularnim promjenama u tijelu tokom infekcije koronavirusom, kao i specifičnost ovog oboljenja kod osoba koje boluju od hroničnih bolesti te Covid i postCovid komplikacije kod djece, ali i u gastroenterohepatologiji, upalnim bolestima crijeva itd..
Nakon prezentacija i diskusija prvi dan simpozija je završen uručivanjem zahvalnica senatorkama i senatorima ove zdravstvene ustanove, ljekarima koji su volonterski radili u Covid timu i dali svoj doprinos u borbi protiv pandemije. Zahvalnice su dobile profesorice Nada Koluder Ćimić, Halima Resić, Sajma Dautović, Liliani Oruč i doktori Dragan Stevanović i Željko Ler.
Paralelno s navedenim aktivnostima, istoga dana u Općoj bolnici je održan i simpozij medicinskih sestara i tehničara o temi "Uloga medicinskih sestara/ tehničara u zbrinjavanju pacijenata sa COVID-19 i post-Covid sindromom".
Drugog dana na simpozijumu je održan okrugli sto kojeg su voditi Emir Festić i Adnan Begović iz Sjedinjenih Američkih Država sa MAYO klinike, sa kojom je sve vrijeme pandemije Opća bolnica održavala online konsultacije.
Na okruglom stolu su analizirani pojedinačni slučajevi pacijenata sa koronavirusom u jedinicama intenzivne njege i načini njihovog liječenja.
Simpozij je završen preporukama i zaključcima koji će doprinjeti poboljšanju liječenja i njege Covid i PostCovid bolesnika, za šta je, kako je naglašeno neophodna kontinuirana edukacija i povećan broj osoblja koje brine o pacijentim a na račun smanjenja prevelike doze lijekova.
Uz veliku radost zbog susreta ljekara iz BiH, regiona i svijeta , na kraju je zaključeno da je uz sve teškoće Covid ujedinio struku u cijelom svijetu i uspostavio saradnju i velika prijateljstva.