Gavrankapetanović-Smailbegović: U 2016. godini broj porođaja na GAK-u povećan za 479
"U 2015. godini bilo je 3.425 porođaja, a u 2016. godini 3.904, što je za 479 porođaja više. Maksimalno se trudimo da im osiguramo sve što je potrebno. Imamo dobar prostor i opremu, educirano osoblje i odlične higijensko-epidemiološke uslove", kazala je Gavrankapetanović-Smailbegović za Klix.ba.
Iako se u posljednje vrijeme pacijentice GAK-a nerijetko žale na nestašicu osnovnog materijala, kao što su rukavice koje su nužne za ginekološke preglede, Gavrankapetanović-Smailbegović ističe da povremeno dolazi do manjka materijala za rad, ali da pacijenti zbog toga nikad ne trpe.
"Povremeni manjak materijala za rad vrlo često zavisi od tenderskih procedura koje se moraju ispoštovati. Ali svaki nedostatak materijala kratko traje, uvijek se nađe rješenje kojim se to vrlo brzo prevaziđe te ni u kojem slučaju naši pacijenti ne trpe zbog toga. Nikada zbog toga nije obustavljen nijedan segment procesa rada", kazala je naša sagovornica.
Još jedan od problema s kojim se trudnice susreću jesu velike gužve prilikom redovnih pregleda ili snimanja CTG-a, ali Gavrankapetanović-Smailbegović ističe da je ovaj problem znatno manje izražen otkako je sa zdravstvenim ustanovama koje se bave djelatnošću primarnog i sekundarnog A nivoa zdravstvene zaštite iz oblasti ginekologije i akušerstva postignut dogovor i određen put pacijentica.
"Mi smo ustanova sekundarnog B i tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite, tako da trebamo pacijentima pružati tu vrstu usluga. Prethodnih godina većina ljekara je u Kliničkom centru obavljala usluge iz nivoa primarne zaštite. Naravno, na taj način su se stvarale velike gužve, a ljekari i ostalo medicinsko osoblje su bili preopterećeni. Nakon postizanja dogovora sa zdravstvenim ustanovama, napravili smo red, ne stvaraju se gužve, osoblje je odmornije i može se više posvetiti hospitaliziranim pacijentima i pružanju usluga iz domena sekundarnog B i tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite. S trenutnim brojem ljekara i drugog medicinskog osoblja, uz dobru organizaciju, uspijevamo organizovati službu. Naravno, odlaskom uposlenika u penziju, povećava se i potreba za prijemom potrebnog kadra svih profila", ističe naša sagovornica.
Postojanje bakterije MRSA na GAK-u je stara tema o kojoj se još uvijek često polemiše, ali Gavrankapetanović-Smailbegović tvrdi da upravo pacijenti mogu unijeti bakteriju u porodilište, a to može biti potencijalni izvor zaraze.
"MRSA je tip stafilokoka koji je rezistentan na određene antibiotike. Značajan procent naše populacije svih uzrasta je koloniziran s MRSA-om, a to znači da te osobe imaju MRSA-u u nosu, ali su klinički zdrave. Međutim, kako zbog MRSA-e, tako i zbog drugih bakterija koje koloniziraju kožu i sluznice, u našoj klinici se provode procedure kojima se sprečava prijenos bakterija s pacijenta na pacijenta. Stafilokokne infekcije kože su najčešće infekcije novorođenčadi svuda u svijetu i obično se manifestuju u vidu pustulozne sope, jednostavnim lokalnim tretmanom prolaze za nekoliko dana. Infekcije MRSA-om se manifestuju intenzivnijom lokalnom infekcijom i ponekad zahtijevaju antibiotski tretman", zaključuje Gavrankapetenović-Smailbegović.