Gladni "na čekanju": Kako su javne kuhinje sa stotinama korisnika ostale bez pomoći Federacije BiH
Sekretar Crvenog križa Grada Mostar Alen Kajtaz za Klix.ba kaže kako je šokiran spoznajom da ove godine ni jedna od tri javne kuhinje u Mostaru nije dobila pomoć od Federalnog ministarstva rada i socijalne politike iz budžeta od igara na sreću kojima su im trebali obezbijediti nesmetan rad od mjesec i po dana.
Opravdanja za to po njegovim riječima ne može biti, iako je, kako nam objašnjava resorno ministarstvo na čelu s ministrom Adnanom Delićem ukazalo na proceduralnu grešku, koju Kajtaz smatra nonsesom.
"U martu prošle godine raspisan je javni poziv za dodjelu sredstava javnim kuhinjama iz budžeta Federacije BiH od sredstava Lutrije BiH, a nakon toga je uslijed smjene vlasti, novi ministar poništio konkurs i raspisao novi, jer je manje od 50 posto organizacija ispunilo formalno pravne uslove. To je podrazumijevalo da je nekome nedostajao jedan papir ili potpis, a kod nas konkretno nije bilo napisano šta to radi kuhar i šta radi pomoćni radnik u kuhinji, što je po meni bio nonses, da se zbog toga odbijaju projekti", priča Kajtaz za Klix.ba.
Da bi bilo još gore, kako nam je pojasnio, nakon toga je u sedmom mjesecu objavljena bodovna lista po kojoj je Mostar bio treći sa ostvarena 92 boda, a potom je u desetom mjesecu ministar izašao s informacijom da se još traže neki modaliteti kako da se taj projekat realizuje, da bi im kao "grom iz vedra neba", svega par dana prije Nove godine došao mail na šest stranica u kojem ministarstvo objašnjava na koji način je došlo do toga da se taj konkurs poništava i da se sredstva prebacuju na narednu godinu.
"Neshvatljivo mi je da je prošlo sedam mjeseci od dana raspisivanja javnog konkursa od 23. maja 2023. godine i da se nije bilo u stanju do kraja godine pronaći modalitet kako da se pomogne rad javnih kuhinja. Još gore je to, da isti dana dolazi do potpisivanja sporazuma s određenim brojem organizacija koje su ispunile obrazac za mapiranje javnih kuhinja. To mi nismo radili niti je uradila ijedna kuhinja na području Mostara, jer je to već uradio UNDP i smatram da je to bio dupli posao koji je već uradio UNDP, koji je izdao i brošuru vezano za mapiranje kuhinja i sve što je neophodno nalazi se tom priručniku", objasnio je Kajtaz ogorčen situacijom, koja se evidentno prelama preko leđa najugroženijih kategorija ljudi.
Ističe da je poslao dopis Federalnom ministarstvu rada i socijalne politike na čelu s Adnanom Delićem, kao i Federalnom ministarstvu financija na čelu s Tonijem Kraljevićem, te premijeru Federacije BiH Nerminu Nikšiću, ali da odgovor nije nikad dobio i uprkos tome, kako kaže, ne želi vjerovati da će odgovorni ljudi ovaj problem zaista zanemariti.
"Mi nismo dobili nikakvu pomoć od ministarstva rada i socijalne politike Federacije BiH ove godine i poražavajuća je činjenica je da su sredstava smanjena tom resoru iz sredstava od igara na sreću, mada bi trebala da budu najviša do sada. Činjenica je da se mora naći modaliteti kako da se pomogne javnim kuhinjama", konstatovao je naš sagovornik.
Ističe da su u Mostaru kuhinje ostale uskraćeni za mjesec do mjesec i po dana rada, ako se uzme u obzir činjenica da je kuhinje zahvaljujući sredstvima Grada Mostara mogu normalno da funkcionišu svega osam mjeseci, tokom godine, dok se za četiri mjeseca moraju snalaziti putem projekata i donacija, koje su kako tvrdi, u posljednje dvije godine minorne, te ne mogu pokriti ni sedam dana njihovog rada.
Podsjeća da na području Mostara djeluju tri kuhinje, a to su "Pučka kuhinja", kuhinja Udruženja "Zajedno za naš gad" i kuhinja "Crkvenog križa", te svakodnevno prehranjuju 610 gladnih usta.
Posebno je ogorčen činjenicom da je uz obrazloženje korisnicima koji nisu dobili sredstva od igara na sreću navedeno kako ista mogu ostvariti akumulirano tokom 2024. godine, zbog čega je nadležne putem dopisao upisao za savjet, "da li to znači da kuhinju treba zatvoriti na mjesec i po dana, te gladnim građanima reći, da će naredne godine dobiti duple obroke za period kad im ne mogu dati ni spasonosni zalogaj".
"Ja sam šokiran i ne znam na koji način da iskažem svoje nezadovoljstvo ovakvom odlukom. Ovo je ironično. Ja se pitam, šta je bilje biti u ovoj državi zatvorenik ili gladan čovjek, jer po svim parametrima zatvorenik mora imati osigurano 3000 kalorija dnevno, dok zakon gladnog čovjeka ne prepoznaje i nema nikakve parametre po kojim mora da jede ako je gladan", kazao je Kajtaz ogorčen takvim stanjem.
Tvrdi da mu je i tajnik Crvenog križa Zapadnohercegovačkog kantona Josip Zelenika kazao kako ništa bolja situacija nije ni u Ljubuškom, gdje se ispravljanje nepravde prema javnoj kuhinji također očekuje.
Zbog toga je izrazio nadu da će sutra Vlada Federacije BiH tokom zasjedanja u Mostaru otvoriti ovu temu i naći rješenje da se ispravi nepravda prema stotinama najugroženijih građana u Mostaru i Ljubuškom.